22.11.2017 - Holenderscy pracodawcy za zwiększeniem płacy

Holenderska gazeta ekonomiczna Financieele Dagblad przeprowadziła badania dotyczące opinii pracodawców na temat wzrostu płac minimalnych.

08.11.2017 - Co roku pracownicy w Holandii tracą w sumie ponad 20 miliardów euro, ponieważ pracodawcy nie płacą im za nadgodziny

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez biuro TNO (na podstawie zlecenia związku zawodowego FNV) - każdego roku pracownicy w Holandii tracą w sumie 20 miliardów euro, ponieważ pracodawcy nie wypłacają im należności za nadgodziny.

06.11.2017 - Regulamin promocji Sezon na Rabat

Poniżej prezentujemy regulamin promocji Sezon na Rabat.

27.10.2017 - Polak, który otrzyma pieniądze po śmierci niemieckiego spadkodawcy, musi zapłacić podatek zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

Jak większość umów o uniknięciu podwójnego opodatkowania, także umowa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską, a Republiką Federalną Niemiec, nie ma zastosowań do spadków, podatków i darowizn.

18.10.2017 - Znowu rekordowa liczba wolnych miejsc pracy w Niemczech

Nie po raz pierwszy odnotowano w Niemczech rekordową liczbę wolnych wakatów. Problem braku fachowców nie dotyczy jednak każdej branży.

12.10.2017 - W Holandii tylko 3,4% ludzi z wyższym wykształceniem pozostaje bez pracy

Główne Biuro Statystyczne CBS poinformowało, że w przypadku ludzi o najniższym wykształceniu stopień bezrobocia jest już wyraźnie na wyższym stopniu i wynosi 9,2%.

09.10.2017 - Opłaty drogowe w Niemczech na rok 2017

Niemcy to kraj wielu dobrej jakości autostrad. Na terenie całego państwa ich łączna długość to ponad 12 800 kilometrów.

05.10.2017 - Miałeś wypadek za granicą? 8 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć

Polacy z roku na rok coraz częściej biorą udział w stłuczkach i kolizjach poza granicami naszego kraju. Warto wiedzieć, co zrobić w sytuacji, kiedy to my spowodujemy kolizję bądź zostaniemy poszkodowani.

02.10.2017 - Szybsza podróż na trasie Polska – Niemcy

W Szczecinie rozpoczęła się inwestycja, po której zakończeniu pociągi z Polski do Niemiec będą przemieszczać się szybciej. Prace remontowe będą trwać do 2019 roku. Szacuje się, że będą one kosztować 3 miliony złotych.

28.09.2017 - Studia za granicą? Najlepiej w USA lub Wielkiej Brytanii

Studia to nie tylko czas zdobywania wiedzy, ale okres, w którym dowiadujemy się więcej o samym sobie oraz zapoznajemy się z tym, co świat ma nam do zaoferowania. Międzynarodowe doświadczenie zdobyte w czasie studiów jest wysoko cenione przez potencjalnych pracodawców.

25.09.2017 - Transport chorego z zagranicy – najważniejsze informacje

Poniżej przedstawiamy najistotniejsze informacje w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy. Należy jednak mieć na uwadze, że dotyczą one wyłącznie osób, które są ubezpieczone w NFZ.

21.09.2017 - Polska jest już na piątym miejscu pod względem największych odbiorców holenderskich kwiatów

Od początku 2017 r. holenderskie firmy wyeksportowały do Polski aż o 27% więcej kwiatów niż rok temu w tym samym okresie.

18.09.2017 - Kierowcy na Wyspach powinni uważać - na brytyjskich drogach sypią się surowe kary

Za niepoprawne wykonanie manewru parkowania właściciele pojazdów na Wyspach mogą zapłacić nawet 100 funtów grzywny. Coraz mniej potrzeba, aby nasz portfel w Wielkiej Brytanii dość mocno się uszczuplił. Wystarczy źle zaparkować, aby zapłacić od 60 do 100 funtów. Źle zaparkować czyli najechać kilka centymetrów na wyznaczoną linię. Przesada?

14.09.2017 - Praca za granicą po nowemu (delegacje, ubezpieczenia)

W momencie rozwoju twojej kariery zawodowej twój pracodawca ma możliwość oddelegowania cię czasowo do pracy w innym kraju Unii Europejskiej. W tym czasie będziesz mieć status pracownika delegowanego i tym samym przysługują Ci specjalne prawa i warunki pracy. Jednak gdy już się zdecydujesz na delegację to co z ubezpieczeniem i na czym ta delegacja będzie polegać?

11.09.2017 - Firmy międzynarodowe zapłacą podatek w miejscu uzyskiwania dochodu

Nowelizacja ustawy o PIT i CIT jest w trakcie przygotowań. Ministerstwo Finansów preparuje projekt, którego głównym celem jest uszczelnienie systemu poboru opłat podatku tak aby zapewnić powiązanie faktycznego miejsca uzyskiwania przez międzynarodowe przedsiębiorstwa dochodu z wysokością płaconego przez nie podatku.

07.09.2017 - Tanie przelewy z Niemiec do Polski - TransferGo podbija kolejny europejski rynek

TransferGo to internetowa alternatywa dla monopolu banków na rynku międzynarodowym. Pozwala ona na szybkie transfery pieniężne. Za międzynarodowy przekaz możesz zapłacić na różne sposoby – za pomocą karty debetowej, karty kredytowej lub krajowym przelewem. Wszystko to bez dodatkowych opłat. Firma już obsłużyła 2,1 miliona klientów. Głównymi zaletami TransferGo jest kurs walut i opłaty, które są jasno określone oraz szybkość. Jednak jak wszystko ma też swoje wady – przelew możemy zrobić jedynie na rachunek bankowy i jest to dobre rozwiązanie dla małych sum, dla tych większych już niekoniecznie.

05.09.2017 - Szybszy zwrot nadpłaconego podatku

Jeżeli spodziewasz się zwrotu podatku i ważne jest dla Ciebie, aby jak  najszybciej odzyskać pieniądze, nie powinieneś zostawiać rozliczenia na ostatni moment. W takim wypadku na zwrot nadpłaty możesz czekać nawet do trzech miesięcy.

01.09.2017 - "500+" a praca za granicą - czy się należy?

Od kwietnia 2016 roku Program „ Rodzina 500 +” gwarantuje setkom polskich rodzin finansową pomoc w wychowaniu dzieci. Co miesiąc na taką kwotę mogą liczyć wszyscy rodzice drugiego i kolejnego dziecka, które nie osiągnęło pełnoletniości lub rodzice jedynaków (po spełnieniu kryterium miesięcznego dochodu, który nie może przekroczyć w tym przypadku 800 zł na członka rodziny lub 1200 zł na osobę, gdy dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności).

01.09.2017 - Koszty leczenia za granicą wyższe niż zarobki

Sezon wakacyjnych wojaży po Europie i świecie w pełni. Niektórzy z nas opuszczają Polskę wyłącznie w celach rekreacyjnych, inni wykorzystują letnie miesiące, by dorobić do rodzinnego budżetu, jest też grupa rodaków, która łączy przyjemne z pożytecznym i podejmuje pracę jako robotnicy sezonowi, najczęściej w Niemczech, Holandii i Anglii. Jak się przygotować, by z zagranicznej wyprawy przywieźć tylko dobre wspomnienia i pełen portfel?

01.09.2017 - Madurodam - najmniejsze miasto w Holandii rozrośnie się

Jeśli planujesz podczas tegorocznego urlopu znaleźć się w Holandii, a nie masz czasu na tyle, by objechać cały kraj, warto zwiedzić choćby jego miniaturę w postaci miasta o nazwie Madurodam. Jest to park zajmujący około 18000 metrów kwadratowych, znajdujący się w Hadze, który powstał w latach pięćdziesiątych XX wieku, a jego przesłaniem jest uczczenie pamięci ofiar pochłoniętych przez II wojnę światową. Nazwa obiektu pochodzi od nazwiska rodziny Maduro, która sfinansowała powstanie miasteczka, a środki pochodzące ze sprzedaży biletów wspierają młodych ludzi.

01.09.2017 - Pracujesz w Holandii? Zainteresują cię informacje na temat stawek wiekowych

Jeśli pracujesz w Holandii i skończyłeś 22 rok życia, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Z dniem 1 lipca 2017 roku należy Ci się pełna (minimalna) kwota wynagrodzenia i dotyczy to zarówno pracowników zatrudnianych przez firmy holenderskie, jak i polskie funkcjonujące na tutejszym rynku pracy. To spora zmiana w stosunku do obowiązujących wcześniej stawek, ponieważ przed wymienionym wyżej terminem, na pełną kwotę minimalnej pensji mogły liczyć wyłącznie osoby, które przekroczyły 23 rok życia.

01.09.2017 - Polisy dla sezonowych pracowników

Miesiące letnie to czas podejmowania prac sezonowych w wielu dziedzinach gospodarki, nic więc dziwnego, że ważną kwestią staje się także ubezpieczenie osób pragnących „dorobić” do domowego budżetu np. w czasie urlopu.

01.09.2017 - W Belgii czy Francji zarobisz nawet 10 euro za godzinę

Wakacje to świetna okazja, aby połączyć wyjazd za granicę z możliwością zarobku. Na osoby, które zdecydowały się na zatrudnienie poza granicami czekają zróżnicowane i dobrze płatne oferty m.in. w Belgii, Niemczech, Francji, Holandii. Polacy kuszeni są wysokimi zarobkami - na Zachodzie nawet do kilku razy wyższe niż w kraju, za godzinę można dostać nawet 10 euro.

27.07.2017 - Pomniejszenie świadczenia rodzinnego Kindergeld

Osoby ubiegające się o Kindergeld mogą spotykać się z sytuacją, w której zasiłek z Niemiec jest pomniejszony o kwoty świadczeń rodzinnych w Polsce, nawet jeśli te nie były pobierane.

26.07.2017 - Zmiany w przepisach dotyczących świadczenia rodzinnego Kindergeld

Zgodnie z ustawą, której projekt przedstawiono 27 kwietnia 2017 roku w Bundestagu, wnioski o przyznanie świadczenia Kindergeld będą rozpatrywane tylko do pół roku wstecz od daty wpłynięcia wniosku do urzędu Familienkasse, z wykluczeniem miesiąca, w którym wniosek wpłynął do urzędu.

09.07.2017 - Ustawa o zatrudnianiu pracowników delegowanych w UE w branży transportowej w Holandii

WAGW EU, czyli ustawę o zatrudnianiu pracowników delegowanych w UE, uchwalono w Holandii 1 czerwca 2016 roku, jednak dopiero teraz znalazła swoje zastosowanie w branży transportowej. Zaszły pewne zmiany, m.in. płaca minimalna ma zastosowanie do operacji kabotażowych oraz do transportu międzynarodowego, ale nie dotyczy ona tranzytu.

07.07.2017 - Szczęśliwy Norweg, czyli czego możemy nauczyć się od mieszkańców krainy fiordów

W poszukiwaniu najszczęśliwszego miejsca na ziemi, trafiamy na Norwegię, która w ostatnim czasie wyprzedziła Belgię w rankingu Światowego Indeksu Szczęścia. Obecnie jest to kraj uznawany za krainę ludzi najbardziej szczęśliwych. Dla niektórych może być to duże zaskoczenie, gdyż Norwegowie nie zawsze emanują optymizmem. Jak jednak podkreślił socjolog i aktor Harald Eia, „są szczęśliwi wewnątrz”, a to jest przecież najważniejsze

05.07.2017 - Belgowie płacą najwyższe podatki i składki

Początek roku to dla Polaków czas rozliczeń podatkowych. Są oni zobowiązani do złożenia deklaracji w US. W niektórych przypadkach otrzymują oni zwrot podatku, co jednak nie jest regułą. Zastanawiając się, ile właściwie pozostaje w kieszeni podatników po opłaceniu podatków i składek, należy podkreślić, że to w kieszeni Belgów pozostaje najmniej, zaledwie 59%.

03.07.2017 - Obietnice laburzystów – 4 dodatkowe dni wolne od pracy

Jeremy Corbyn, lider opozycyjnej Partii Pracy zapowiedział, że w przypadku, gdy wygra wybory, w Wielkiej Brytanii zostaną wprowadzone 4 dodatkowe dni wolne od pracy. Mają być to dni patronów narodów, które wchodzą w skład państwa, czyli: Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii. Czy tym samym zyskał sobie szersze grono zwolenników?

01.07.2017 - Reforma emerytalna – Polacy w Niemczech będą pracować dłużej

W wyniku reform, jakie najprawdopodobniej zostaną wprowadzone w Niemczech, Polacy, którzy pracują u naszych zachodnich sąsiadów, będą mogli otrzymać emeryturę w wieku 67 lat. Obecnie wiek emerytalny w Niemczech wynosi dokładnie 65 lat i 6 miesięcy. Z każdym kolejnym rokiem będzie wzrastał o 1 miesiąc, aż w 2031 roku osiągnie 67 lat.

29.06.2017 - Niderlandy w rozkwicie – jak długo?

Holandia może dotkliwie odczuć skutki brexitu, a szczególnie branże rolna i produkcyjna. Na razie jednak potrzebne są ręce do pracy. Holandia jest otwarta na pracowników z różnymi umiejętnościami i kwalifikacjami – zapewniają niderlandzcy dyplomaci.

27.06.2017 - Kasa pod blachą!

Ostatnie tygodnie przyniosły sporo ofert dla blacharzy budowlanych. Na kandydatów czekają wolne stanowiska w różnych krajach i atrakcyjne warunki zatrudnienia.

25.06.2017 - Urzędy ułatwiają życie Polakom

Nasi sąsiedzi z Północy odczuwają poważny brak rąk do pracy. Coraz częściej zdają sobie jednak sprawę, że ich trudny język jest jedną z poważniejszych barier, które wyhamowują emigrację zarobkową. Urzędy starają się wyjść naprzeciw potrzebom – coraz częściej tworzą polskie wersje językowe swoich portali.

23.06.2017 - Umowa po holendersku

Holenderskie i polskie umowy o pracę mają wspólne cechy, ale też istotne różnice. Warto je poznać jeszcze przed podjęciem zatrudnienia za granicą.

21.06.2017 - Byggföretag – nasza firma budowlana w Szwecji

Przeprowadzić się do Szwecji i otworzyć tam własną firmę budowlaną? To dobry pomysł, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach, w przeciwnym razie czekają nas spore kłopoty.

17.06.2017 - Bezrobocie po niemiecku

Po sześciu miesiącach pracy lub prowadzenia firmy należą się w Niemczech zasiłki oraz pomoc w przekwalifikowaniu się. Jak to wygląda w praktyce?

15.06.2017 - Polska a niemiecka umowa o pracę

Często osoby pracujące w Niemczech nie zdają sobie sprawy, iż niemieckie regulacje prawa pracy odbiegają od polskich. Ta nieświadomość może powodować zarówno konflikty, jak i przykre konsekwencje. Pierwszą, raczej formalną różnicą jest fakt, iż Niemcy nie mają kodeksu pracy, a regulacje rozsiane są po rozmaitych ustawach lub wynikają z orzeczeń sądowych.

13.06.2017 - Emigracja do Niemiec? – wybierz dobrze land!

Jeśli planujesz emigrację zarobkową do Niemiec, to masz do wyboru 16 krajów związkowych. Regionalne rynki pracy są zróżnicowane, sytuacja na nich może być bardzo różna.

11.06.2017 - Nowe terminy rozliczeń z niemieckim urzędem skarbowym

Główną zmianą będzie wydłużenie terminu składania deklaracji podatkowej (Einkommensteuererklärung) do Urzędu Skarbowego (Finanzamt), a także nałożenie odsetek za niedotrzymanie terminu związanego z deklaracją.

09.06.2017 - Aż 14% naszych rodaków rozważa emigrację w celach zarobkowych

Firma doradztwa personalnego Work Service opublikowała raport, z którego dowiadujemy się, iż 14% Polaków rozważa emigrację w celach zarobkowych.

07.06.2017 - Programista najbardziej poszukiwanym zawodem na rok 2017

Jak pokazują badania rynku pracy, najbardziej pożądani są specjaliści z branży IT, w szczególności programiści.

05.06.2017 - Płatne autostrady w Niemczech?

Bundesrat potwierdził wprowadzenie ustawy dotyczącej płac za autostrady. Niemieccy kierowcy  zobowiązani będą uiszczać opłaty za autostrady i drogi federalne.

05.06.2017 - Zorgtoeslag – co powinieneś wiedzieć?

Zorgtoeslag to dodatek wypłacany przez holenderski Urząd Skarbowy (Belastingdienst). Jest to zwrot części kosztów obligatoryjnego ubezpieczenia zdrowotnego (zorgverzekering) dla osób o niewysokich przychodach. Osoby pracujące na stałe lub na dłuższy okres i mieszkające w Holandii, w tym także cudzoziemcy, muszą zawrzeć obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne (basis zorgverzekering).

03.06.2017 - Jak znaleźć pracę za franki?

Specjalizacja, znajomość języka i dużo cierpliwości. To najważniejsze wskazówki dla obcokrajowców szukających zatrudnienia w Szwajcarii.

01.06.2017 - Czy znikną zielone karty do USA?

Po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA do Polski dotarły informacje, że loteria wizowa zostanie zamknięta. Czy rzeczywiście tak się stanie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

30.05.2017 - Dorób do wakacji!

Do ulubionych kierunków wyjazdów sezonowych należą Niemcy i Holandia. Nie inaczej powinno być w nadchodzących tygodniach. O zarabianiu za granicą mogą też myśleć osoby bez doświadczenia zawodowego.

28.05.2017 - Dni wolne od pracy w Wielkiej Brytanii w roku 2017.

Sprawdź, kiedy w 2017 roku wziąć wolne, aby przedłużyć sobie weekend. Zobacz, kiedy przypadają święta oraz dni ustawowo wolne od pracy.

26.05.2017 - Czym holenderski rynek pracy różni się od polskiego?

Rozważając pracę w Holandii, należy pamiętać, że tamtejszy rynek pracy różni się od rynku polskiego. Chodzi np. o popularne w Holandii kontrakty zerowe.

24.05.2017 - Co warto zobaczyć w Belgii?

Belgia to bardzo urokliwe państwo. Przy ograniczonym czasie najlepiej się skupić miastach takich jak:

22.05.2017 - Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Belgii?

Wyjeżdżasz do Belgii? Zobacz, jakie informacje mogą być dla Ciebie przydatne.

20.05.2017 - Praca w Niemczech w roku 2017

Do pracy w Niemczech w roku 2017 wybierają się  Polacy z dyplomami z uczelni wyższych, jak i osoby z wykształceniem średnim i niższym. Znajomość języka niemieckiego nie zawsze jest wymagana od potencjalnych pracowników magazynów, pakowaczy, ślusarzy, lakierników czy spawaczy.

18.05.2017 - Praca dla mistrza patelni!

Pasja do gotowania może być przepustką do atrakcyjnych zarobków. Zwłaszcza dla doświadczonych kucharzy, którzy znają języki obce. Ofert z zagranicznych rynków pracy nie brakuje, również z renomowanych lokali gastronomicznych.

16.05.2017 - Ponad 200 tys. Polaków w Holandii

Jak informuje niderlandzkie Główne Biuro Statystyczne CBS Polacy stanowią obecnie największą grupę imigrantów w kraju tulipanów pochodzących z państw Unii Europejskiej.

14.05.2017 - W Niemczech szukają rąk do pracy

Ostatni kwartał 2016 r. zakończył się rekordową liczbą wolnych wakatów. Na obsadzenie czeka ponad milion miejsc pracy, czyli o 6 tys. więcej niż w ostatnim kwartale 2015 – donosi Instytut Badań nad Rynkiem Pracy (IAB) w Norymberdze.

12.05.2017 - Wyzysk w niemieckich rzeźniach

Sieć podwykonawców, umowy o dzieło, omijanie płacy minimalnej – przemysł mięsny u naszych zachodnich sąsiadów jeszcze nie rozwiązał swoich problemów.

10.05.2017 - Wzrosną stawki na holenderskich budowach

Związki zawodowe CNV Vakmensen i FNV porozumiały się z pracodawcami w sprawie nowego układu zbiorowego pracy dla branży budowlanej i infrastrukturalnej

08.05.2017 - Polacy zasilają rodzinne konta

5 tys. koron – taką średnio kwotę wysyłają jednorazowo do Polski nasi rodacy pracujący w Norwegii.

30.04.2017 - Zamykają urzędy pracy

Brytyjski rząd, w poszukiwaniu oszczędności, zamierza zamknąć 78 oddziałów Jobcentre, czyli Urzędów Pracy. Decyzję tłumaczy faktem, że bezrobotni coraz częściej składają wnioski za pośrednictwem internetu.

28.04.2017 - Wybory w Holandii: Polacy popierają Wildersa

W 2012 roku za sprawą Geerta Wildersa powstał portal, który miał służyć Holendrom do składania skarg na polskich imigrantów. Cel holenderskiego polityka nie został jednak osiągnięty, gdyż Polacy wśród Holendrów mają bardzo dobrą opinie i są uważani za ludzi pracowitych i rzetelnych. Mimo tego podczas obecnej kampanii wyborczej to właśnie Wilders ma największe poparcie wśród Polaków w Holandii.

26.04.2017 - Norwegia: rozliczenie podatkowe pendler

Pracując w Norwegii i jednocześnie podróżując często do Polski, istnieje możliwość odliczenia dodatkowych kosztów, jakie ponoszone są w ramach życia i pracy w tym kraju, w tym również tych związanych podróżami do Polski. Wynika to ze statusu pendler.

24.04.2017 - Mechaniku, postaw na przyszłość!

Każdy rekruter w branży motoryzacyjnej ma swoje sprawdzone techniki weryfikacji przyszłych pracowników. Tu nie wchodzi w grę utarty w Polsce przez wiele lat schemat „pokaż, co potrafisz, a my cię zatrudnimy”.

22.04.2017 - Jak tanio telefonować w Szwajcarii

Wielu operatorów z myślą o obcokrajowcach oferuje połączenia z zagranicznymi numerami bez limitów.

20.04.2017 - Zamykają urzędy pracy

Brytyjski rząd, w poszukiwaniu oszczędności, zamierza zamknąć 78 oddziałów Jobcentre, czyli Urzędów Pracy. Decyzję tłumaczy faktem, że bezrobotni coraz częściej składają wnioski za pośrednictwem internetu.

18.04.2017 - Czas na nowalijki!

Trwa nabór pracowników sezonowych do Holandii. Zdobycie pracy w szklarniach nie jest trudne, również dla osób bez doświadczenia zawodowego w branży. Nie zawsze trzeba znać język obcy. Do wykonania na miejscu są proste, ale męczące czynności.

16.04.2017 - Równe stawki dla wszystkich?

Swobodny przepływ pracowników, będący jednym z podstawowych założeń Wspólnoty, poprzez wysuwane coraz częściej rozmaite propozycje, może być zagrożony.

12.04.2017 - Wzrośnie płaca minimalna

Od 1 kwietnia wzrośnie płaca minimalna na Wyspach. I tak stawka National Living Wage, która obowiązuje osoby pracujące powyżej 25 roku życia wyniesie 7,50 funta za godzinę (obecnie to £7,20 /godz.).

31.03.2017 - Belgijska policja przepracowała prawie milion nadgodzin

Policja federalna w Belgii pracuje najwięcej spośród wszystkich krajów Europy. Funkcjonariusze mają dużą ilość zadań i obowiązków, z których muszą się wywiązywać. W 2016 roku na służbie funkcjonariusze belgijscy spędzili blisko milion godzin więcej niż powinni. Duże koszty z tego tytułu poniosło państwo. 

30.03.2017 - Projekt Baltic Pipe zbliża Polaków i Norwegów

W ciągu najbliższych 5-6 lat ma zostać zrealizowany projekt Baltic Pipe, który ma łączyć systemy gazowe Polski i Danii. Witold Waszczykowski po przeprowadzonej rozmowie z szefem norweskiej dyplomacji podkreślił, że „Polskę i Norwegię łączy projekt połączenia gazowego Baltic Pipe”.

29.03.2017 - Trzy funty za godzinę

Brytyjskie fabryki wykorzystują pracowników płacąc 3 funty za godzinę za szycie odzieży dla markowych sieci. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak stacja telewizyjna Channel 4 wysłała do fabryk swojego reportera, udającego pracownika...

24.03.2017 - W Austrii walczą z dumpingiem

Od tego roku w Austrii obowiązuje znowelizowana ustawa o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego (Lohn- und Sozialdumping-Bekämpfungsgesetz, LSD-BG). Zmiany weszły w życie, aby zharmonizować rozproszone przepisy i ułatwić ich stosowanie. Formalnie doszło do zaostrzenia kar i wymogów administracyjnych.

20.03.2017 - Praca nie tylko na wakacje

Z roku na rok w norweskiej branży hotelarskiej przybywa pracowników z Polski. Dla wielu z nich przygoda z Norwegią zaczyna się od podjęcia wakacyjnego zajęcia.

17.03.2017 - Zaczyna brakować pracowników

Nowe dane pokazują znaczny spadek liczby imigrantów aplikujących o pracę, w szczególności o tymczasową. Narzekają m.in. rolnicy, którzy cierpią na brak pomocy przy zbiorach warzyw i owoców. W niektórych gospodarstwach liczba pracowników zmniejszyła się o 10 proc.

14.03.2017 - Pokrzywdzeni na zerówkach

Osoby pracujące na tzw. kontraktach zerowych zarabiają średnio tysiąc funtów rocznie mniej niż zatrudnieni na klasycznych umowach o pracę – wynika z raportu Resolution Foundation.

09.03.2017 - Zatrudniają bez kwalifikacji

Pomimo licznych regulacji określających wymagania dotyczące kwalifikacji pracowników budowlanych, norwescy pracodawcy decydują się na zatrudnianie osób nieposiadających kierunkowego wykształcenia.

06.03.2017 - Pielęgniarka na wagę złota!

Szwajcaria nieustannie potrzebuje pracowników medycznych. To szansa na dobrą pracę dla polskich pielęgniarek.

03.03.2017 - Belgijski rynek pracy zagrożony

Donald Trump sprawuje rządy jako prezydent Stanów Zjednoczonych od niedawna, jednak zapowiedział już wiele zmian, które dotyczą również krajów europejskich. Belgia może się obawiać straty do 5000 miejsc pracy, co jest spowodowane planowanymi przez Trumpa działaniami protekcjonistycznymi. Czy prezydent Stanów Zjednoczonych pozbawi pracy 5000 osób z Belgi?

03.03.2017 - Funt zaczyna tracić na wartości

Niski poziom bezrobocia w Wielkiej Brytanii to dla tego kraju, jak również osób planujących podjąć w nim pracę, dobra informacja. Niepokojące są jednak dane dotyczące wynagrodzenia, które w ujęciu rocznym rosną w tempie 2,6%. Jest to dużym zaskoczeniem, gdyż oczekiwano, że utrzymają się one na poziomie 2,8%.

03.03.2017 - Ile zarabiają opiekunki w Skandynawii?

To, że w krajach skandynawskich zarobki są wysokie, wie każdy. Kto płaci najwięcej i czego wymaga?

03.03.2017 - Mniej bezrobotnych w Holnadii

 

Jak informuje urząd statystyczny Holandii, liczba zarejestrowanych bezrobotnych w 2016 roku spadła w tym kraju o ponad 100 tys. Jest to dobra informacja - nie tylko dla obywateli, którzy, jak się okazuje, chętnie wracają do pracy i jest im łatwiej znaleźć stanowisko, ale też dla partii koalicyjnych.

 

03.03.2017 - Mniejsze zasiłki na dzieci dla Polaków w Niemczech?

Obecnie mieszkający w Niemczech Polacy otrzymują na dzieci 192 euro. Niemiecki rząd planuje jednak zmiany w zasiłkach dla obywateli innych krajów Unii Europejskiej. Nowe przepisy przewidują kwotę pomniejszą o 100 euro, czyli zasiłek w wysokości 92 euro.

03.03.2017 - Niższa płaca dla imigrantów?

Od 1 stycznia wynagrodzenie minimalne wzrosło o 34 centy i obecnie wynosi 8,84 euro za godzinę. Pojawił się jednak pomysł obniżenia tej stawki dla pracowników zagranicznych.

03.02.2017 - Hydraulik pilnie wzywany do pracy!

Firmy potrzebują przede wszystkim hydraulików z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Przebieg kariery zawodowej powinien być potwierdzony świadectwami pracy lub referencjami wystawionymi przez pracodawców.  Oferowane zarobki? Od 2 tys. euro miesięcznie w górę.

01.02.2017 - Transfer zagranicznego zasiłku do Polski

Wymóg informowania urzędu pracy o wyjeździe za granicę ma na celu uniemożliwienie pobierania zasiłków jednocześnie w ojczyźnie i kraju, do którego wyjechaliśmy. Niestety, również wtedy, gdy zasiłek dostaliśmy najpierw za granicą, a potem wróciliśmy do Polski, zgodnie z prawem, nie da się pobierać dwóch świadczeń jednocześnie.

30.01.2017 - Pielęgniarki z Polski mogą przebierać w ofertach!

Na niemieckim rynku pracy wciąż pojawiają się liczne i coraz bardziej atrakcyjne oferty zatrudnienia skierowane przede wszystkim do personelu medycznego, a w szczególności do pielęgniarek, położnych, asystentek medycznych oraz higienistek dentystycznych. Pracę można otrzymać w dużych szpitalach i prywatnych klinikach, a także w kameralnych praktykach lekarskich, laboratoriach, stacjach krwiodawstwa czy też w domach opieki.

 

27.01.2017 - Kary za brak OC za granicą

W całej Europie, a także w zdecydowanej większości państw świata, posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdu mechanicznego jest obowiązkowe. Oznacza to, że poruszanie się takim pojazdem bez ważnej polisy OC jest zabronione.

18.01.2017 - HOLANDIA : ILE MOŻESZ ZAROBIĆ W HOLANDII?

Polacy są cenionymi pracownikami w Holandii. Uważani są za ludzi pracowitych i poświęcających się swoim obowiązkom. Polskich emigrantów w tym kraju przyciągają przede wszystkim wyższe zarobki, mogące zagwarantować dostatnie życie i pewną przyszłość dzieci pracujących tam rodzicom. Ile można zarobić w Holandii?

16.01.2017 - NORWEGIA: NORWEGIA W DZIESIĄTCE NAJLEPSZYCH KRAJÓW DLA EXPATÓW

Za sprawą przeprowadzonego badania przez HSBC, we współpracy z firmą YouGov, powstał ranking najlepszych krajów dla expatów, wśród których w pierwszej 10 zadebiutowała Norwegia ze średnim rocznym dochodem 97,486 dolarów.

13.01.2017 - BELGIA : MIESZKASZ W BELGII? POZNAJ APLIKACJĘ UBEREATS

W ostatnim czasie o aplikacji UberEATS w Polsce zrobiło się bardzo głośno, a to za sprawą pojawienia się jej w naszym kraju. Już od pewnego czasu mogą z niej korzystać mieszkańcy m.in. USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, a także Belgii, gdzie jedzenie dostarczają klientom kierowcy Ubera.

11.01.2017 - WIELKA BRYTANIA: CORAZ MNIEJ BEZROBOTNYCH W WIELKIEJ BRYTANII

Wielka Brytania to jeden z tych kierunków wyjazdów Polaków w celach zarobkowych, który wciąż cieszy się ogromną popularnością, nawet pomimo pewnych obaw związanych z Brexitem. Dobra informacja jest taka, że w ostatnich 3 miesiącach 2016 roku bezrobocie w tym kraju spadło, a zatrudnienie znaleźli nie tylko Brytyjczycy, ale też migranci z innych krajów.

10.01.2017 - NIEMCY: PŁACA MINIMALNA WZROSŁA O 34 CENTY. CZY DLA WSZYSTKICH?

Od 1 stycznia 2016 roku zmieniła się minimalna stawka godzinowa w Niemczech. Obecnie wynosi ona 8,84 euro, jednak może się okazać, iż w przypadku migrantów będzie ona inna. Rząd Niemiec rozważa wprowadzenie wyjątków, które będą dotyczyły osób przybyłych do naszych zachodnich sąsiadów.

22.12.2016 - NIEMCY | Podwyżka świadczeń na dzieci

Federalne ministerstwo finansów ogłosiło, iż w przyszłym roku wzrośnie popularny wśród Polaków Kindergeld, a także ulga podatkowa na dzieci i dodatek Kinderzuschlag.

22.12.2016 - WIELKA BRYTANIA | Poniżej płacy minimalnej

Ponad 13 tys. pracowników zatrudnionych na Wyspach zarabiało poniżej gwarantowanej płacy minimalnej, w sumie tracąc 3,5 mln funtów od 2014 roku – podał brytyjski urząd skarbowy (HMRC). Dotyczy to 700 pracodawców, ale tylko trzech z nich zostało ukaranych grzywną.

22.12.2016 - NORWEGIA | Praca w przetwórniach ryb

Trwa rekrutacja w norweskich przetwórniach ryb. Największe zapotrzebowanie na pracowników tej branży występuje w czasie głównego sezonu połowów, czyli od stycznia do kwietnia. Stawki oferowane przez pracodawców wahają się w granicach 120-130 koron za godzinę

22.12.2016 - WIELKA BRYTANIA | Ratownik medyczny NHS w Anglii zarobi nawet o 4400 funtów więcej

Braki kadrowe w ratownictwie medycznym w Anglii zmusiły tamtejszą służbę zdrowia do zwiększenia wynagrodzenia dla ratowników. Co najmniej 12 tys. osób, które są zatrudnione przez NHS otrzyma podwyżki i to nawet o 4400 funtów.

22.12.2016 - Szwedzi wolą naprawić, niż wyrzucić

Umiesz naprawiać rowery? A może masz zdolności krawieckie lub chętnie majsterkujesz? Szwedzi planują rewolucję w usługach naprawczych, a w jej centrum mają się znaleźć bezrobotni imigranci.

 

22.12.2016 - HOLANDIA | Więcej pracy dla hydraulików i malarzy

Według holenderskiego urzędu pracy UWV w tym roku w branży budowlanej pojawi się około 41 tys. nowych ofert pracy.

05.12.2016 - NIEMCY | Rynek pracy tymczasowej

Od 1 października wrosła tzw. płaca minimum wage, dla wszystkich zatrudnionych poniżej 25 roku życia. I tak stawka godzinowa dla osób w przedziale wiekowym 21-24 lata wzrosła o 3,7 proc. i wynosi obecnie 6,95 funta. Z kolei osoby pomiędzy 18-20 lat zarabiają od tego miesiąca 5,55 funta za godzinę (wcześniej 5,30), a młodzież w wieku 16-17 lat 4 funty za godzinę (wcześniej 3,87). Wynagrodzenie praktykantów wynosi natomiast 3,40 funta za godzinę, co stanowi wzrost o 3 proc. w porównaniu do poprzedniej stawki.

02.12.2016 - WIELKA BRYTANIA | Wzrosła stawka minimalna

Blisko milion osób zarabia w Niemczech na życie jako pracownicy tymczasowi. Nowy rekord tej formy zatrudnienia odnotowano w ubiegłym roku. Z odpowiedzi rządu na zapytanie klubu parlamentarnego Lewicy w Bundestagu wynika, że w 2014 r. na umowach czasowych i leasingowych zatrudnionych było 961 tys. osób. Rok później, czyli w 2015 – o 50 tys. więcej.

 

30.11.2016 - WIELKA BRYTANIA | Jakie prawa po Brexicie?

Szanse na to, że imigranci z Unii Europejskiej po Brexicie będą mogli korzystać z tych samych praw, co przed referendum są znikome – twierdzą eksperci.

 

28.11.2016 - NORWEGIA | Będą uznawać kwalifikacje zawodowe

Hydraulicy, rzeźnicy, stolarze, fryzjerzy oraz betoniarze-zbrojarze z Polski i Niemiec mogą od 1 października ubiegać się o uznanie swoich kwalifikacji zawodowych w kraju Wikingów.

25.11.2016 - NIEMCY | Brak rąk do pracy w Niemczech – szansa dla Polaków?

Bezrobocie w Niemczech osiągnęło rekordowo niski poziom od 25 lat. Obecnie w tym kraju jest 700 tys. nieobsadzonych miejsc pracy. To duża szansa dla imigrantów, w tym również Polaków, którzy wyjeżdżają za zachodnią granicę w celach zarobkowych.

25.11.2016 - HOLANDIA | Polak żadnej pracy się nie boi. Pracujemy najwięcej!

Według resortu, w Holandii mieszka obecnie 250 tys. imigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej. Znaczną część z nich stanowią Polacy – jest ich 150 tys. Okazuje się również, że to nasi rodacy są najbardziej pracowitą nacją w tym kraju.

 

25.11.2016 - Zurych szuka kierowców!

Średni czas pracy kierowcy autobusu miejskiego w Szwajcarii to 48 godzin tygodniowo, a zarobki zaczynają się od 4,8 tys. franków miesięcznie brutto.

24.11.2016 - NORWEGIA | Erna Solberg wyznacza granice – kobiety w nikab nie zostaną zatrudnione w Norwegii

Kobiety noszące nikab wywołują wiele kontrowersji i są bohaterkami bardzo zagorzałych dyskusji. Również w Norwegii zajęto się tym tematem, a premier Erna Solberg zapowiedziała, że nie będzie zatrudnienia dla takich muzułmanek.

 

24.11.2016 - WIELKA BRYTANIA | Emigracja zarobkowa – tylko 14% Polaków rozważa Wielką Brytanię

Wielka Brytania w ostatnich latach była jednym z ważniejszych oraz najczęściej wybieranych kierunków wyjazdu Polaków w celach zarobkowych. Po ostatnich wydarzeniach związanych z wyjściem UK z Unii Europejskiej sytuacja ta uległa wyraźnej zmianie. Wydaje się, że nie jest to już kraj tak bardzo atrakcyjny dla Polaków.

24.11.2016 - BELGIA | Sprzedaż mieszkań w Brukseli wzrosła o 16%

Pierwsze trzy miesiące 2106 roku były dla belgijskiego rynku nieruchomości bardzo korzystne. W tym czasie sprzedano ponad 9% więcej mieszkań niż w ostatnim kwartale roku ubiegłego. Ceny nieruchomości, w zależności od regionu kraju, nieznacznie wzrosły lub zmalały.

27.07.2016 - WIELKA BRYTANIA | Pizza Hut zatrudni 3000 osób

Znana na całym świecie Pizza Hut planuje zatrudnić łącznie 3000 osób w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Do 2020 roku spółka Yum!, do której należy marka Pizza Hut, zamierza otworzyć 200 nowych lokali. Większość z nich będzie działało na zasadzie franczyzy. Około 50 z nich będzie nosiło nazwę Pizza Hut Express, gdzie będzie można kupić mniejszą pizzę na wynos, np. podczas krótkiej przerwy na lunch.

22.07.2016 - WIELKA BRYTANIA | Aldi – 260 miejsc w Cardiff

Nowe centrum dystrybucyjne sieci sklepów Aldi zatrudni 260 osób w Cardiff. Centrum ma ruszyć pełną parą na początku 2017 roku. Rekrutacja już się zaczęła.

20.07.2016 - WIELKA BRYTANIA | UK: będą odbierać zasiłki!

Polacy pracujący na Wyspach mają kolejne powody do zmartwień. Jeśli zostawili swoje dzieci w kraju i pobierają w Wielkiej Brytanii zasiłki rodzinne, muszą liczyć się z ograniczeniem świadczeń. Wszystko na mocy orzeczenia, jakie wydał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

18.07.2016 - WIELKA BRYTANIA | „System punktowy nie gwarantuje zmniejszenia liczby imigrantów”

– Wprowadzenie nowej polityki imigracyjnej opartej na systemie punktowym nie zagwarantuje ograniczenia liczby zagranicznych pracowników na Wyspach – przekonuje The Migration Observatory. Eksperci z Uniwersytetu Oksfordzkiego przekonują, że zmiany podobne do tych, jakie obowiązują w tej chwili w Australii, to nie lekarstwo na rosnącą liczbę imigrantów.

15.07.2016 - HOLANDIA | W Amsterdamie żyje się najlepiej…

Amsterdam, Utrecht i Amstelveen – to pierwsza trójka miast, które uznano za najlepsze do życia. Najgorzej w rankingu „Atlas voor gemeenten” (Atlas gmin) wypadło Emmen.

13.07.2016 - WIELKA BRYTANIA | Krytyka za szukanie Polaków

AA Homes and Housing Ltd. Z Crouydon, gigant w branży budowlanej, znalazł się w ogniu krytyki po tym, jak oficjalnie szukał pracowników wśród imigrantów znad Wisły. Firma zamieściła ogłoszenie w serwisie Indeed. W ofercie napisano wprost, że skierowana jest do Polakom.

11.07.2016 - WIELKA BRYTANIA | Nowa taryfa w Ryanairze

Od 16 czerwca obowiązuje nowa taryfa o nazwie Leisure Plus. Pasażerowie, którzy ją wybiorą, mogą korzystać z obniżonych cen na takie usługi jak: pierwszeństwo wejścia na pokład, przydzielenie miejsca i przewóz bagażu rejestrowanego – do 20 kg – w cenie od 229 zł.

08.07.2016 - WIELKA BRYTANIA | Tańszy Ryanair

Irlandzki przewoźnik poinformował o obniżeniu cen bagażu rejestrowanego. Wszystko po to, by uczynić podróżowanie łatwiejszym i bardziej komfortowym. To, o ile mniej będzie trzeba zapłacić zależy od trasy.

06.07.2016 - WIELKA BRYTANIA | Sports Direct – obóz pracy dla Polaków

Shirebrook na północy Anglii – to tu w magazynach sklepowego giganta zatrudnionych przez agencję było wielu Polaków. Pracodawca nie płacił im należnego wynagrodzenia, nie dawał wolnego, nie przestrzegał żadnych przepisów. Kobieta w ciąży pracowała do ostatniej chwili tak, że urodziła toalecie.

04.07.2016 - WIELKA BRYTANIA | 820 tys. bezrobotnych ?

Tylu mieszkańców Wysp miałoby stracić pracę po ewentualnym Brexicie. Wszystko przez to, że miejsca w których dziś są zatrudnieni, po prostu miałyby zniknąć. Właśnie zmniejszenie liczby miejsc pracy i recesja gospodarcza, to dwa najważniejsze zagrożenia wskazane w rządowym raporcie. Zdaniem Davida Camerona i jego współpracowników, to właśnie z nimi przyjdzie zmierzyć się poddanym Królowej, jeżeli Wielka Brytania opuści unijne struktury.

04.07.2016 - HOLANDIA | 200 tys. miejsc pracy

Tyle wakatów do obsadzenia ma powstać w tym i w przyszłym roku w Holandii. Takie są przynajmniej przewidywania ekspertów niderlandzkiego urzędu pracy UWV. Najwięcej wzrost zatrudnienia prognozowany jest w agencjach pośrednictwa pracy.

01.07.2016 - NIEMCY | Dodatek świąteczny częścią płacy minimalnej

Federalny Sąd Najwyższy w Erfurcie uznał, że wliczanie dodatku świątecznego i urlopowego do wynagrodzenia minimalnego jest zgodne z prawem. Chodzi o to, że dodatki te mogą być doliczane do wypłaty tak, aby uzyskać ustawową, minimalną stawkę 8,50 euro za godzinę.

29.06.2016 - WIELKA BRYTANIA | Przybywa zwolenników Brexitu

Według ankiety ICM zwolenników Brexitu jest o 6 proc. więcej niż przeciwników. Z kolei w sondażu przeprowadzonym przez You Gov różnica ta wynosi 4 proc., a wg telewizji ITV – 2 proc.

27.06.2016 - NORWEGIA | Polacy wyjeżdżają z Norwegii

3500 naszych rodaków zdecydowało się w ubiegłym roku opuścić Norwegię. Ponieważ coraz mniej imigrantów znad Wisły wybiera ten kierunek, liczba Polaków w tym kraju regularnie maleje. Z Norwegii wyjeżdżają też Szwedzi, Litwini i Niemcy.

24.06.2016 - DE | Brakuje tysięcy inżynierów i techników

Najwięcej wakatów do obsadzenia jest w Niemczech. Nie brakuje jednak ofert i z pozostałych krajów. A za najlepszych specjalistów uważani są Polacy.

22.06.2016 - WIELKA BRYTANIA | Zatrudnią 1400 osób

Amerykańska sieć restauracji specjalizująca się serwowaniu sporych rozmiarów burgerów, otwiera swój pierwszy lokal na Wyspach w Milton Keynes. Plany firmy zakładają 35 takich lokali w Wielkiej Brytanii, co będzie wiązało się zatrudnieniem nawet do 1400 pracowników.

20.06.2016 - WIELKA BRYTANIA | 1000 etatów w Ryanair

Tanie linie lotnicze Ryanair przeprowadzą masową rekrutację w 2016 na 1000 stanowisk, od pilotów, przez stewardów do obsługa naziemnej. Ponad 450 z tych etatów dotyczy 13 lotnisk w Wielkiej Brytanii, na których operują linie.

17.06.2016 - UK | 100 rzeźników do Norfolk

Producent mięsa, firma Tulip, zatrudni ponad 100 dodatkowych osób do swojej fabryki w King’s Lynn w Norfolk. Henry Billingham, członek partii konserwatywnej w Norfolk, przekazał taką informację lokalnym mediom. Dodał, że wiele z tych etatów będzie bardzo dobrze płatnych.

15.06.2016 - UK | Rekrutacja dla opiekunów

Firma Mears Care Northern Ireland przystępuje do dużej rekrutacji opiekunów osób starszych do swoich placówek w Belfaście, Lisburn i South Down. Zostanie zatrudnionych 80 osób.

13.06.2016 - UK | Kucharze potrzebni od zaraz

Rekrutację w imieniu pracodawców prowadzi agencja pracy International-Hotel-Jobs. Na kucharzy czekają wakaty w Szkocji i Anglii. Część ofert obejmuje także zakwaterowanie. Proponowane wynagrodzenie to 16-35 tys. Ł rocznie.

Międzynarodowa grupa hotelarska szuka kucharza CDP (20 tys. Ł rocznie) i Commis Chef (16 tys. Ł rocznie) do swojego hotelu w Burton on Trent. Pracownicy przez pierwsze sześć tygodni będą mieli zapewnione zakwaterowanie w hotelu. Później pracodawca oferuje pomoc w znalezieniu mieszkania. Na pracę z zakwaterowaniem – z wynagrodzeniem 18 tys. Ł rocznie – może liczyć w regionie Reading/Windsor kucharz CDP. Z kolei na lotnisku East Midlands potrzebny jest kucharz Commis. Tu proponowana jest stawka godzinowa – 7,5 Ł.

Wakaty do obsadzenia dla kucharzy są także w regionie Southern England. CDP w sieci pubów na granicy Kent/Sussex Borders otrzyma 20 tys. Ł rocznie i zakwaterowanie. Z kolei pięciogwiazdkowy hotel w Cheltenham pilnie zatrudni kucharza CDP (20 tys. Ł rocznie) i Junior Sous (22 tys. Ł rocznie).

10.06.2016 - UK | Zatrudniają Polaków bo lubią

Globalna sieć pizzeria Domino’s zatrudni 30 osób do nowego lokalu w Stone. Właściciele tej wielkiej, światowej korporacji wielokrotnie wypowiadali się na łamach brytyjskiej prasy pozytywnie o polskich pracownikach zabierając głos w dyskusji na temat sytuacji imigrantów w Wielkiej Brytanii. Zachwalali kulturę pracy naszych rodaków i ich pracowitość oraz gotowość do ciężkiej pracy.

08.06.2016 - UK | W Amazonie płacili 3,5 euro za godzinę?

Takie stawki ma – przynajmniej część – pracowników amerykańskiego giganta handlu wysyłkowego Amazon. Konflikt płacowy trwa od miesięcy i nie wygasa. Po raz kolejny strajkowali pracownicy pięciu niemieckich centrów logistycznych działających pod szyldem Amazona.

06.06.2016 - WIELKA BRYTANIA | Mieszkanie za 1 funta

Za tyle można kupić najtańszą nieruchomość na Wyspach. 3-pokojowe mieszkanie w szkockiej wsi Upperton trafiło właśnie na rynek. Zainteresowanie ofertą jest bardzo duże mimo, że mieszkanie wymaga gruntownego remontu. A dla nowego właściciela oznacza to wydatek tysięcy funtów.


03.06.2016 - WIELKA BRYTANIA | Imigranci wybierają Londyn

Jedna na trzy osoby przyjeżdżające na Wyspy, decyduje się zamieszkać w stolicy. Obcokrajowcy zdają się nie obawiać wysokich cen wynajmu mieszkań. Przyciąga ich mnogość ofert pracy w zasadzie w każdej branży.

01.06.2016 - HOLANDIA | Płace powinny rosnąć szybciej

Takiego zdania jest coraz więcej ekonomistów. W tej chwili osoby zatrudnione na podstawie CAO (zbiorowego układu pracy) zarabiają średnio tylko o 1,6 proc. więcej, niż w 2010 r. Odmiennego zdania są pracodawcy, którzy przekonują, że gospodarka w dalszym ciągu pogrążona jest w kryzysie i konieczne są oszczędności.

30.05.2016 - NORWEGIA | 52 tygodnie permitteringu

Związki zawodowe i organizacje branżowe uzyskały zgodę premier Erny Solberg na wydłużenie z 30 aż do 52 tygodni okresu tymczasowego zwolnienia z obowiązku wykonywania pracy, przy jednoczesnym zachowaniu zatrudnienia. Wygląda na to, że udało się w ten sposób uniknąć generalnego strajku grożącego całej branży przemysłowej.

25.05.2016 - WIELKA BRYTANIA | Mieszkania coraz droższe

1543 Ł – tyle średnio trzeba było w kwietniu zapłacić za wynajem mieszkania w Londynie. Poza stolicą wystarczało 755 Ł. Jedynym regionie w całym kraju, w którym nie odnotowano podwyżek jest północno-zachodnia Anglia. Tam – w stosunku do ubiegłego roku – ceny wynajmu mieszkań spadły średnio o 1 proc.

23.05.2016 - HOLANDIA | Wyższe płace dla nieletnich

Powody do radości mają najmłodsi pracownicy. Osoby poniżej 23 roku życia, doczekały się podniesienia płacy minimalnej. Jednocześnie obniżony zostanie próg wiekowy, od którego należy się najwyższa stawka minimalnego wynagrodzenia.

16.05.2016 - WIELKA BRYTANIA | Kto dostanie pożyczkę?

Przybywa Polaków decydujących się na podjęcie studiów za granicą. Dużym powodzeniem cieszą się wyższe szkoły na Wyspach. Jedyny minus to wysokość czesnego i kosztów życia. Pomocne okazuje się wzięcie specjalnej, studenckiej pożyczki. Teraz nie tylko na studia na poziomie Bachelor, ale także Master.


13.05.2016 - UK | Czy Polacy bez karty rezydenta wrócą nad Wisłę?

Za niecałe trzy miesiące obywatele Zjednoczonego Królestwa zdecydują, czy chcą nadal być w Unii Europejskiej, czy nie. Polacy na Wyspach w napięciu oczekują tego, co nastąpi. Boją się Brexitu, bo w takiej sytuacji ich los jest niepewny – część z nich będzie musiała być może opuścić Wielką Brytanię.

10.05.2016 - WIELKA BRYTANIA | Matalan zatrudnia

Jedna z większych sieci handlowych na Wyspach prowadzi nabór pracowników. W jednym z nowootwartych sklepów w Fareharm potrzebnych jest 35 pracowników. Kolejna placówka pod szyldem Matalana czeka na klientów także w Southampton. Tu także nie zakończono jeszcze rekrutacji.


09.05.2016 - WIELKA BRYTANIA | Kasyno zatrudni 400 osób

Największe kasyno w Londynie zatrudni 400 osób w ciągu najbliższych 5 lat. Aspers, mieszczące się dokładnie w Westfield Stratford City, obecnie zatrudnia ponad 600 pracowników w swoim kasynie. Firma poszerzy kadry o dwie trzecie.

06.05.2016 - WIELKA BRYTANIA | Aldi – wielka rekrutacja w Cardiff

Nowe centrum dystrybucyjne sieci sklepów Aldi zatrudni 260 osób w Cardiff. Centrum ma ruszyć pełną parą na początku 2017 roku. Rekrutacja już się zaczęła.

11.04.2016 - WIELKA BRYTANIA | Szybcy i pracowici

Lider wśród fastfoodów, KFC otworzył właśnie nową restaurację w Scunthorpe z obietnicą o wiele szybszej obsługi niż do tej pory. Ma temu służyć nowy system zainstalowany w lokalu. Usprawni on pracę osób przyjmujących i wydających zamówienia. Lokal otwarto 9 marca i docelowo ma pracować tam 48 osób.


05.04.2016 - NORWEGIA | 600 tys. koron rekompensaty

Tyle dostali Polacy, którzy wygrali z pracodawcą. Dwoje naszych rodaków, którzy pracowało w firmie sprzątającej, wniosło przeciwko swojemu pracodawcy sprawę do sądu. Wygrali.

01.04.2016 - POLSKA | Zmiany w delegowaniu pracowników

W tej chwili to właśnie Polska deleguje najwięcej pracowników do pracy za granicę. Może się to zmienić, kiedy w życie wejdą w maju nowe przepisy. W teorii nowa ustawa ma chronić pracowników. Jak będzie w praktyce? Już teraz jest sporo wątpliwości.

25.03.2016 - NORWEGIA | Rozlicz się ze Skatteetaten!

Do rozliczenia podatku z Norwegii niezbędne jest posiadanie kodów PIN do systemu Altinn. Wbrew pozorom zamówienie ich nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Wystarczy wejść na stronę https://brukerprofil.difi.no/orderpincode/?locale=no, wpisać swój numer personalny (fødselsnummer) i nacisnąć ‘Bekreft’. Kody zostaną przesłane na adres podatnika, który norweski urząd skarbowy posiada w swojej bazie (najczęściej zajmuje to około 5 dni roboczych, nawet w przypadku polskiego adresu). Kody te są ważne bezterminowo, jeśli już raz zostały wydane, nie ma konieczności ponownego zamawiania ich na stronie Skatteetaten.

25.03.2016 - POLSKA | Przegląd podatkowych zawiłości

Pierwszy kwartał każdego roku stanowi czas rozliczeń podatkowych. Wypełnianie formularza nie jest trudne, nawet jeśli mamy kilka źródeł dochodów. Sytuacja nieco komplikuje się w przypadku pracy za granicą lub zarówno w kraju, jak i za granicą. Prawidłowe rozliczenie dochodów zagranicznych jest bardzo ważne i pozwala uniknąć przykrych konsekwencji. Wątpliwości rozwiewają Urzędy Skarbowe i firmy specjalizujące się w zwrotach podatku za granicą.

23.03.2016 - WIELKA BRYTANIA | Amazon zatrudni w Leicestershire

Nawet do 500 miejsc pracy powstanie w nowym centrum dystrybucyjnym Amazona w Leicestershire na obrzeżach miejscowości Coalville, między Nottingham i Leicester.Nowy magazyn będzie liczył sobie bagatela milion stóp kwadratowych powierzchni, czyli niecałe 100 tys. metrów kwadratów. Całość zostanie zlokalizowana w parku przemysłowym Interlink. Pracę znajdą tam pracownicy zbierający zamówienia oraz administracji, managerowie, technicy i informatycy. Rekrutacja trwa, a jej zakończenie planuje się w ciągu trzech lat. Wszystkie stanowiska pracy są pełnoetatowe.

15.03.2016 - WIELKA BRYTANIA | Linie Jet2 zatrudnią 100 osób

Linie lotnicze Jet2 ogłosiły właśnie rekrutację na dodatkowe 100 miejsc pracy na lotnisku East Midlands. Nowe miejsca pracy dotyczą obsługi naziemnej oraz załóg na pokładach samolotów.

11.03.2016 - Aktualizacja oprogramowania

W związku z aktualizacją oprogramowania, w dniu dzisiejszym mogą wystąpić problemy w kontakcie telefonicznym z Biurem Obsługi Klienta

10.03.2016 - WIELKA BRYTANIA | Jeśli dobrze znasz Facebooka...

Jeśli dobrze posługujesz się językiem angielskim, nie popełniasz błędów gramatycznych i ortograficznych, biegle posługujesz się narzędziami oferowanymi przez portale społecznościowe jak Facebook i Twister, to masz pracę w Tesco.

07.03.2016 - POLSKA | ZUS sprawdzi gdzie pracujesz.

W ostatnich latach, wiele osób przeniosło swoją działalność gospodarczą za granicę, po to by uniknąć wysokich składek jakie narzuca polski system ubezpieczeń społecznych.

01.03.2016 - WIELKA BRYTANIA | Wakacyjna praca na Titanicu.

50 nowych, sezonowych miejsc pracy zostało utworzonych w Titanic Belfast, centrum i wystawie poświęconej legendzie morskiej. Przygotowano kontakty opiewające na czas od kwietnia do września 2016 roku. Osoby zatrudnione będą pełnić obowiązki w centrum Titanic Belfast oraz na SS Nomadic jako przewodnicy, bileciarze, obsługa i sprzedawcy.

22.02.2016 - WIELKA BRYTANIA | 2500 wakatów w Amazon.

Nowych pracowników poszukuje Amazon UK. Potentat handlu internetowego ogłosił, że do końca tego roku, przyjmie na stałe kontrakty 2500 nowych pracowników.

12.02.2016 - WIELKA BRYTANIA | Primark zatrudnia w Colchester.

Znana sieć dyskontowych sklepów odzieżowych Primark zatrudni 168 osób w Colchester. Nowy sklep powstanie w mieście przy Lion Walk. W budynku do 9 stycznia znajdował się sklep sieci BHS.

11.02.2016 - WIELKA BRYTANIA | Zapłacą więcej niż minimalną.

Sieć sklepów z odzieżą i sprzętem sportowym Sport Direct wydała z końcem ubiegłego roku oświadczenie, w którym informuje o podniesieniu stawek płacowych dla swoich pracowników powyżej obowiązującej minimalnej krajowej.

08.02.2016 - NIEMCY | Informacje dotyczące świadczenia rodzinnego Kindergeld

Niemcy wprowadzają nowe wymagania dotyczące wnioskowania o niemiecki zasiłek rodzinny, czyli Kindergeld. Nic dziwnego, że chcą w ten sposób zabezpieczyć się przed dotychczasowymi nadużyciami, które osłabiały ich gospodarkę. Co czeka nas od stycznia 2016 roku w związku z ubieganiem się o fundusze? Priorytetem jest… płacenie podatków!


04.02.2016 - WIELKA BRYTANI | Lidl zatrudni 500 osób

 Niemiecki lider na rynku sklepów wielkopowierzchniowych, zakupił właśnie obiekty magazynowe nieopodal Exeter, w Clyst Honiton. Magazyny należały wcześniej do konkurencyjnej firmy Sainsbury’s. Pracę ma tam znaleźć 500 osób.

02.02.2016 - NORWEGIA | Czas na suszenie dorsza.

Trwa sezon przy połowach ryb na Lofotach. Polacy zatrudnieni w tamtejszych przetwórniach zajmują się m.in. patroszeniem ryb i próżniowym pakowaniem filetów. Na przełomie stycznia i lutego rozpoczną prace przy suszeniu dorsza, przy których znajdzie zatrudnienie wielu naszych rodaków.

29.01.2016 - WIELKA BRYTANI | 4 restauracje w Eastbourne

W centrum handlowym Arndale Centre w Eastbourne powstają właśnie nowe miejsca pracy. Otwarte będą tam niebawem będą cztery nowe restauracje: Wagamama, Byron, Chiquito oraz Frankie & Benny’s.

21.01.2016 - NIEMCY | HOLANDIA | Nadgodziny w Europie.

W Unii Europejskiej obowiązuje przepis, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje 12 godzin odpoczynku między godzinami pracy. Kwestia dopuszczalnej liczby nadgodzin jest z kolei wewnętrzną sprawą każdego państwa. Jedno jest pewne – nadgodziny to wyższe stawki i wyższe wynagrodzenie.

29.12.2015 - WIELKA BRYTANIA | Sypialnia nie mniejsza niż… .

Koniec ze schowkami na szczotki z łóżkiem w środku! Władze Londynu chcą wziąć się za landlordów, którzy usiłują zarobić wynajmując nie nadające  się do zamieszkania pomieszczenia.

28.12.2015 - WIELKA BRYTANIA | Amerykańska restauracja zatrudni 65 osób

Aż 65 miejsc pracy serwuje amerykańska restauracja sieci Coast to Coast w North Staffordshire. Już w grudniu zostanie otwarty nowy lokal w Potteries Centre warty 20 mln Ł.

Warto się spieszyć, ponieważ rozmowy kwalifikacyjne nie potrwają długo. Jak zapowiadają władze firmy, zamierzają wybrać odpowiednich kandydatów w ciągu zaledwie kilku dni. Zatrudnionych zostanie 40 pracowników obsługi oraz 20 kucharzy oraz asystent managera.

21.12.2015 - WIELKA BRYTANIA | Emirates zatrudnia na Wyspach

Arabskie linie lotnicze Emirates poszukują pracowników personelu pokładowego (cabin crew) i zapraszają na organizowane w Wielkiej Brytanii spotkania rekrutacyjne. Firma planuje zatrudnić ponad 5 tys. nowych stewardów i stewardes.

18.12.2015 - WIELKA BRYTANIA | 150 osób do pralni

Sieć Fishers Group otwiera kolejną ze swoich pralni przemysłowych w Coatbridge. Zatrudnienie znajdzie tam już w marcu 2013 r. 150 osób. Prace nad nowym zakładem mają zakończyć się z końcem bieżącego roku, a w pełni funkcjonować ma od marca przyszłego roku. Nowa pralnia będzie zdolna przyjąć i wyprać 4 tony tkanin w jedną godzinę.

17.12.2015 - NIEMCY | W Niemczech najniższe bezrobocie

Jak donosi Deutsche Welle, w strefie euro wciąż spada bezrobocie. Europejski Urząd Statystyczny w Luksemburgu podał do wiadomości, że we wrześniu wyrównana stopa bezrobocia wyniosła 10,8 proc. Najniższe jest w Niemczech. Najgorzej pod tym względem jest w Grecji.

16.12.2015 - UK | Poszukują pielęgniarek i opiekunów

Firma rekrutacyjna Nurse Plus zatrudni pielęgniarki, opiekunów osób starszych i pomoc do opieki w takich miejscowościach jak Boston, Lincoln, Woodhall Spa, Louth, Marblethorpe, Alford, Grantham, Sleaford, Bourne, Spalding, Spilsby, Skegness oraz w ich okolicy.

15.12.2015 - DE | Zatrudnią na wózek widłowy

Agencja rekrutacyjna Instore Solutions Personnel poszukuje dziesięciu pracowników na stanowisko operatora wózka widłowego. Oferta dotyczy pracy w centrum logistycznym przy regałach wysokiego składowania. Do obowiązków zatrudnionych należeć będzie rozładowywanie i układanie towarów w przyporządkowanych im miejscach.

14.12.2015 - UK | Poszukują pracowników na święta

Agencja pracy PMP Recruitment zatrudni 18 tys. pracowników sezonowych, którzy w okresie do Bożego Narodzenia będą pracować przy zbiorach warzyw i owoców oraz przy pakowaniu.Oferowane stawki oscylują w granicach 6,70-10,49 Ł za godzinę, w zależności od doświadczenia oraz zmiany. W wielu miejscach wypłacane są też dodatkowe bonusy, nawet do 50 Ł za przepracowaną zmianę.

09.12.2015 - UK | Praca w Players Bars

Sieć barów Players Bars z siedzibą w Newcastle otwiera właśnie w tym mieście trzy nowe lokale. Pracę w nich znajdzie 200 osób.

Firma już posiada bary w Newcastle, Leeds, Sheffield i Birmingham. Nowe lokale będą powstawały sukcesywnie w ciągu najbliższych dwóch lat. Poszukiwani są barmani, pomocnicy baru, obsługa sali, managerowie oraz hostessy i tancerki.

13.10.2015 - NIEMCY | Więcej kontroli podatkowych

Polacy unikający płacenia podatków w Niemczech muszą się mieć na baczności. Dotyczy to również polskich firm działających na tamtejszym rynku. W odpowiedzi na rosnącą skalę oszustw podatkowych niemieckie Ministerstwo Finansów zaostrza przepisy i zapowiada zwiększenie liczby przeprowadzanych kontroli.

13.10.2015 - UE | Jak skutecznie szukać pracy za granicą?

Nie ma dobrych i złych sposobów na znalezienie pracy, są tylko mniej lub bardziej skuteczne. W zależności od kraju i stanowiska o jakie się starasz, ta sama metoda może przynieść zupełnie odmienne rezultaty.

28.09.2015 - NIEMCY | Coraz więcej imigrantów

Już co piąty mieszkaniec naszych zachodnich sąsiadów ma imigranckie pochodzenie, a liczba imigrantów przybywających do RFN osiągnęła w 2014 r. rekordowo wysoki poziom – informuje Federalny Urząd Statystyczny. Za Odrę niezmiennie wyjeżdża m.in. wielu Polaków.

28.09.2015 - POLSKA | Kursy i szkolenia zawodowe

Myślisz o podjęciu pracy za granicą, ale nie masz doświadczenia ani odpowiednich kwalifikacji? Skorzystaj z oferty płatnych i bezpłatnych kursów zawodowych. Bezrobotni mogą liczyć na dofinansowanie szkolenia ze strony urzędów pracy.

28.09.2015 - NIEMCY | Oferty z niemieckich agencji

Polacy szukający zajęcia za Odrą nie mogą narzekać na brak ofert. Dzięki pośrednictwu niemieckich agencji pracy szansę na zatrudnienie w tym kraju mają m.in. pakowacze, monterzy, pracownicy fabryk i magazynów.

27.09.2015 - UE | Szwajcaria, Austria czy Niemcy?

Polscy budowlańcy zainteresowani pracą w krajach niemieckojęzycznych powinni skierować swą uwagę w stronę Austrii i Szwajcarii. Pracodawcy z tych państw oferują naszym rodakom dużo lepsze warunki zatrudnienia niż firmy z Niemiec.

27.09.2015 - EUROPA | Gdzie zarabia się najlepiej?

Szwajcaria to kraj, w którym średnia płaca jest najwyższa. Tuż za nią uplasowała się Norwegia. Na podium znalazła się również Dania.

27.09.2015 - AUSTRIA | Polacy opanowali Wiedeń

Stolica Austrii to miasto przyjazne polskim imigrantom zarobkowym. Pierwsze szlaki na wiedeńskim rynku pracy przetarły nasze sprzątaczki i opiekunki oraz robotnicy budowlani. Obecnie Polaków zatrudnionych nad Dunajem można spotkać niemal wszędzie.

24.08.2015 - NIEMCY | Zatrudniają listonoszy i kurierów

Niemiecka poczta Deutsche Post AG NL BRIEF z siedzibą w Wiesbaden, jedna z największych na świecie instytucji logistyczno-usługowych na świecie, poszukuje do pracy trzydziestu listonoszy i kurierów. Wymagana bardzo dobra znajomość języka niemieckiego, własny samochód i prawo jazdy kat. B.

24.08.2015 - UE | Gdzie na sprzątanie?

Praca przy sprzątaniu to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych zajęć wśród Polek zatrudnionych w krajach skandynawskich. Nasze rodaczki cieszą się też sporym wzięciem na Wyspach, gdzie coraz częściej zakładają jednoosobowe firmy sprzątające.

24.07.2015 - ŚWIAT | Od rodaków - 30 mld zł

Według danych Banku Światowego Polska znajduje się w pierwszej dwudziestce krajów, do których przekazywane jest najwięcej gotówki – głównie od emigrantów pracujących za granicą. 

23.07.2015 - UE | Lekarze też wyjeżdżają

Liczba zaświadczeń wydanych lekarzom ubiegającym się o uznanie kwalifikacji w innych krajach UE wzrosła w ubiegłym roku o 25 proc. O warunkach jakie należy spełnić starając się o pracę w zagranicznych szpitalach rozmawiamy z Katarzyną Strzałkowską, rzecznikiem prasowym Naczelnej Izby Lekarskiej.

17.06.2015 - NIEMCY | Cztery pułapki dla nowych

Kto zna język i realia życia za Odrą, nie ma się czego obawiać. Kto jednak jest z tą wiedzą na bakier, musi przygotować się na to, że może mieć problemy. Im słabsza znajomość niemieckiego, tym większe. 

17.06.2015 - ŚWIAT | Na wyspach bogato!

80 godzin tygodniowo – tyle pracować musi samotny rodzic z dwójką dzieci, zarabiając minimalną stawkę w Czechach, by przekroczyć próg ubóstwa wyliczony przez OECD. Polska znalazła się mniej więcej w środku rankingu (11 pozycji poniżej Wielkiej Brytanii). Najlepiej sytuacja przedstawia się w Australii, Irlandii i właśnie na Wyspach.

06.06.2015 - NIEMCY | Stawiają na Niemcy

670 tys. Polaków mieszka w tej chwili u naszych zachodnich sąsiadów. O tylu przynajmniej mówią oficjalne statystyki. Tylko w ubiegłym roku przeniosło się do Niemiec ponad 64 tys. naszych rodaków. I wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach za Odrą imigrantów znad Wisły będzie przybywać. Już w tej chwili jesteśmy drugą co do wielkości mniejszością narodową w tym kraju.

06.06.2015 - UE | Chcą zostać za granicą

Przeciętny polski emigrant w Wielkiej Brytanii przebywa już od 9 lat, w Irlandii od 7, a w Niemczech od 11 – wynika z badania NBP. Większość z 2,2 mln Polaków, którzy wyjechali za granicę, nie myśli o powrocie do kraju. Na emigracji zdążyli już osiąść, a z Polską łączy ich coraz mniej.

20.05.2015 - UE | Grecy i Polacy pracują najwięcej

Najnowszy ranking Eurostatu nie pozostawia wątpliwości – dwie najwięcej pracujące nacje w Europie to Grecy, a tuż za nimi my. Niestety, w żaden sposób nie przejawia się to na wysokość zarobków. W tym rankingu plasujemy się bliżej końca niż czołówki.

20.05.2015 - AUSTRIA | Odzyskaj podatek zapłacony w Austrii

30 kwietnia br. mija termin rozliczenia się z austriackim fiskusem za 2014 r. Osoby, które pracowały w tym kraju poniżej sześciu miesięcy w roku mogą odzyskać całość nadpłaconej kwoty.

09.05.2015 - NIEMCY | 100 dni płacy minimalnej

Przepisy, które miały ułatwić życie zarówno pracodawcom, jak i pracownikom okazały się nie do końca idealne. Związki pracodawców coraz mocniej nalegają, by wprowadzić jak najszybciej zmiany w obowiązującej ustawie o wynagrodzeniach minimalnych (8,50 euro/godz.).

09.05.2015 - UE | Nie zapomnij o zagranicznych dochodach

Wypełniając PIT w Polsce jesteś zobowiązany zadeklarować w nim także wszystkie swoje dochody uzyskane w danym roku podatkowym za granicą. Termin rozliczenia się z polskim fiskusem mija 30 kwietnia br.

09.05.2015 - UE | Parki rozrywki czekają na Polaków

Przełom marca i kwietnia to początek sezonu w większości europejskich parków rozrywki. W wielu z nich trwa teraz rekrutacja pracowników. To już ostatni dzwonek na znalezienie zajęcia.

20.04.2015 - LIECHTENSTEIN | 1300 zł na dziecko, 12500 zł zasiłku

Gdzie tyle można dostać? Jest taki kraj. Nazywa się Liechtenstein. Mały, zaledwie 160 km kw. i 37 tysięcy mieszkańców, wciśnięty między Austrię i Szwajcarię.

20.04.2015 - NIEMCY | Fikcyjne samozatrudnienie

Niemieccy pracodawcy chcący zaoszczędzić na kosztach ubezpieczenia namawiają Polaków do rejestrowania działalności gospodarczej i świadczenia usług budowlanych w ramach jednoosobowej firmy. Takie praktyki traktowane są przez niemiecki urząd celny jako przykład tzw. „samozatrudnienia pozorowanego”.

03.04.2015 - NIEMCY | Polacy zarabiają więcej

Pomimo wprowadzenia ustawowej płacy minimalnej, w wielu branżach niemieckiej gospodarki dopuszczalne jest stosowanie niższych stawek. Pocieszające jest jednak to, że w ciągu najbliższych dwóch lat będą one sukcesywnie rosnąć, aż do poziomu 8,50 euro/h.

13.03.2015 - NORWEGIA | Za kółkiem norweskiego autobusu

Polscy kierowcy autobusów w Norwegii zarabiają w granicach 160 koron (80 zł) na godzinę. Można nas spotkać we wszystkich większych miastach tego kraju. Oprócz prowadzenia pojazdu zajmujemy się też sprzedażą biletów.

09.03.2015 - NORWEGIA | Aktualne oferty z Norwegii

Najwięcej ofert skierowanych do Polaków na norweskim rynku pracy czeka na wykwalifikowanych specjalistów z branży motoryzacyjnej, fryzjerów oraz pracowników hoteli i restauracji.

07.03.2015 - NIEMCY | Wakacyjna praca dla studentów

Choć do lata jeszcze daleko, warto już teraz pomyśleć o pracy w tegoroczne wakacje. Podobnie jak w poprzednich latach Federalny Urząd Pracy (ZAV) w Bonn przysłał do Polski ofertę zatrudnienia dla studentów.

05.03.2015 - NIEMCY | Odzyskaj podatek zapłacony za Odrą

Średnia kwota zwrotu podatku w Niemczech waha się w granicach 600-700 euro, ale zdarza się, że niektórzy Polacy zatrudnieni w tym kraju dostają nawet znacznie powyżej 1000 euro. O nadpłacony podatek można występować do czterech lat wstecz.

07.02.2015 - NIEMCY | Elektroniczna karta zdrowia

Od 1 stycznia 2015 r. wprowadzona została elektroniczna karta zdrowia eGK (elektronische Gesundheitskarte), dzięki której każda osoba ubezpieczona w Niemczech uzyska dostęp do całego pakietu świadczeń medycznych. Nowa karta ułatwi prace szpitali, które będą mieć teraz łatwiejszą drogę do refundacji kosztów leczenia przez kasy chorych.

26.01.2015 - NIEMCY | Mieszkanko w Berlinie

Wynajęcie pokoju lub mieszkania w Niemczech bywa łatwe bądź trudne, zależnie od miejsca i posiadanych funduszy. Dla nowych przybyszy stosunkowo przyjazna jest stolica. Znacznie drożej i trudniej o dach nad głową jest na południu kraju, np. w Ulm.

24.01.2015 - NIEMCY | Niemcy już płacą 8,5 euro/h

Niemieckie związki zawodowe dopięły swego. Przy walnym wsparciu ze strony współrządzącej partii SPD oraz dzięki uległej postawie kanclerz Angeli Merkel, od 1 stycznia weszła w życie zapowiadana od dawna stawka minimalna 8,50 euro/h. Takiej rewolucji na niemieckim rynku pracy nie było chyba od czasów Bismarcka, gdy powstał pierwszy na świecie system ubezpieczeń społecznych.

12.01.2015 - PRACA ZA GRANICĄ | Kto powinien rozliczyć się z polskim fiskusem?

O rozliczeniu zagranicznych dochodów w Polsce rozmawiamy z doradcą podatkowym Anną Miernik.

11.01.2015 - Zgłoś się po swój zwrot podatku zanim minie termin rozliczenia!

W Wielkiej Brytanii tylko do 5 kwietnia 2015 r. można rozliczyć rok podatkowy 2010/2011. Z kolei w Niemczech, Holandii, Austrii oraz Irlandii podobnie jak w Polsce rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Czytaj dalej...

05.01.2015 - NIEMCY | Pod szyldem Gewerbe

Prowadzenie działalności w Niemczech pod szyldem własnej firmy, czy to zarejestrowanej nad Wisłą czy nad Renem, ma ten wielki plus, że w ten sposób można zarobić dużo więcej niż na etacie.

02.01.2015 - HOLANDIA | O czym powinni pamiętać pracownicy, którzy wykonywali pracę w Holandii?

O obowiązkach podatkowych Polaków pracujących w kraju tulipanów mówi doradca podatkowy Anna Miernik.

03.12.2014 - NIEMCY | Opiekunka na zastępstwo

Opieka nad osobą starszą wymaga dyspozycyjności. Zatrudnione w Niemczech opiekunki często szukają zastępstwa na kilka tygodni. Jest to dla nich szansa, by odwiedzić rodzinę w Polsce.

05.11.2014 - NIEMCY | Na akord, czyli za ile?

Polacy pracujący sezonowo u niemieckich bauerów zwykle są wynagradzani według stawek akordowych, czyli zależnych od wydajności pracy. Nie znaczy to jednak, że wynagrodzenie akordowe może wynieść np. 2 euro/h, a tak niestety się zdarza.

29.10.2014 - NIEMCY | Praca w szkółkach leśnych

1000 szkółek leśnych i ponad 22 tysiące hektarów pod uprawą. Tyle ich jest w samych Niemczech. Najwięcej w regionie Ostfriesland położonym na zachód od Bremy. W sezonie pracuje tam około 10 tysięcy naszych rodaków. Jesień to okres kiedy w szkołkach występuje największy nawał pracy.

21.10.2014 - UE | Emigracja zbliża się do rekordu

Wg danych GUS aż 2,2 mln Polaków przebywało ponad trzy miesiące za granicą w 2013 r. Rok wcześniej było ich 2,13 mln. Oznacza to, że ta liczba znowu rośnie i zbliża się do rekordowego wyniku z 2007 r., kiedy poza Polską mieszkało 2,27 mln osób. Dodajmy, że w 2002 r. ta liczba była o 1,41 mln mniejsza.

14.10.2014 - HOLANDIA | Sposób na tanie mieszkanie

Wynajęcie na własną rękę mieszkania w Holandii wiążę się z dużymi kosztami. Większość Polaków pracujących w tym kraju korzysta z lokali udostępnianych przez agencje lub mieszka w przystosowanych na potrzeby imigrantów hotelach robotniczych.

10.10.2014 - NIEMCY | 8,5 euro za godzinę - tuż, tuż

Do 1 stycznia 2015 roku zostały tylko cztery miesiące. Od tego dnia zacznie w Niemczech obowiązywać powszechna płaca minimalna (Mindestlohn). Jej wysokość ustalono na 8,50 euro/h. Nie wiadomo jak nowe regulacje przyjmie branża rolnicza, czy bauerzy faktycznie zaczną tyle płacić pracującym u nich sezonowo Polakom. Niepewna jest też sytuacja pomocy domowych i opiekunek, wśród których także dominują przybysze z Polski.

08.10.2014 - HISZPANIA | Na zbiory do Hiszpanii

Przy zbiorze winogron na hiszpańskich polach można zarobić 49 euro dziennie. Tyle wynosi w tym roku najniższa stawka dla zbieraczy. Francuzi płacą dwa razy tyle. Dlatego wielu Hiszpanów, jak co roku, ruszyło na północ, do sąsiada, aby podreperować budżet. Hiszpania jednak ma do zaoferowania pracę przy zbiorach przez cały rok.

30.09.2014 - HOLANDIA | Polacy opanowali Limburgię

W regionie północnej Limburgii mieszka ponad 20 tys. imigrantów zarobkowych, spośród których najliczniejszą grupę stanowią Polacy. Nasi rodacy pracują tam głównie w sektorze rolniczym i ogrodnictwie.

22.09.2014 - NIEMCY | Stop wyłudzaniu zasiłków

Wydalenie z kraju i tymczasowy zakaz wjazdu – to kary, jakie mają być nakładane na imigrantów, którzy dopuszczą się przestępstwa, jakim jest wyłudzenie zasiłku. Co więcej, cudzoziemcy na znalezienie zatrudnienia mieliby mieć tylko sześć miesięcy. Komu się nie uda, będzie musiał opuścić Niemcy. Nowe przepisy przewidują także zaostrzenie kar za pozorowane samozatrudnienie i pracę na czarno.

16.09.2014 - UE | Choroba za granicą - no problem!

Od czasu wprowadzenia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nagłe zachorowanie za granicą nie jest już problemem. Są jednak kraje gdzie za poradę czy leczenie i tak trzeba wyłożyć pewną kwotę z własnej kieszeni.

09.09.2014 - NORWEGIA | Jak wynająć mieszkanie w Norwegii?

Wynajęcie mieszkania w krainie fiordów nie jest zbyt trudne, jeśli masz już tam pracę i potrafisz się dogadać po norwesku lub angielsku. W przeciwnym razie będziesz mieć z tym poważne kłopoty.

08.09.2014 - UE | Podnieś swoje kwalifikacje i znajdź pracę

Myślisz o wyjeździe za granicę, ale obawiasz się czy znajdziesz pracę w swoim zawodzie? Aby podnieść swoje kwalifikacje skorzystaj z oferty płatnych i bezpłatnych kursów zawodowych organizowanych przez Zakłady Doskonalenia Zawodowego.

04.09.2014 - UE | Już czas na winobranie

Przełom sierpnia i września to początek winobrania we Francji. W Niemczech i Szwajcarii zbiory zaczynają się nieco później, a w gorącej Hiszpanii trochę wcześniej. Najlepiej można zarobić we Francji i Szwajcarii – 8 do 9 euro/h, gorzej płacą Niemcy – 6 do 6 euro/h, a najgorzej borykający się z kryzysem Hiszpanie – 4,5 do 6 euro/h.

03.09.2014 - NIEMCY | 20 euro za godzinę

Od kilku lat z pełnej swobody w dostępie do niemieckiego rynku mogą korzystać także Polacy. Nasi rodacy chętnie korzystają z tej możliwości. W całych Niemczech działa około 150 tys. polskich firm, zaś w samym Berlinie około 10 tysięcy. Olbrzymia większość to firmy jednoosobowe.

25.08.2014 - UE | Zarobić... i wrócić samochodem

W Polsce można kupić samochód na chodzie już za kilkaset zł. Jednak ciągle dobrze się ma prywatny import z Zachodu. Bo ich auta często są bardziej zadbane, posiadają bogatsze wyposażenie, mają konkurencyjne ceny. Tylko za Odrą można spotkać 10-letnie samochody cały czas serwisowane, w idealnym stanie technicznym. W Polsce takich okazji nie znajdziemy.

22.08.2014 - HOLANDIA | Sezon na jabłka w Holandii

W połowie sierpnia zaczyna się kolejny, gorący okres dla polskich pracowników sezonowych. Nasi rodacy zainteresowani pracą przy zbiorach jabłek i gruszek powinni skierować swą uwagę w stronę holenderskich sadów.

21.08.2014 - UE | Gdzie w fast foodach zarobimy najwięcej?

Stawki oferowane w barach szybkiej obsługi w poszczególnych krajach Europy należą do jednych z najniższych. Zaletą tej pracy jest jednak to, że można ją dostać niemal z ulicy. Szansę na zatrudnienie mają pracownicy bez doświadczenia i z komunikatywną znajomością języka.

12.08.2014 - NIEMCY | Na zbiory do Niemiec

Co roku ponad 100 tysięcy Polaków pomaga niemieckim bauerom w zbieraniu plonów. Co prawda lato i szczyt sezonu już za pasem, ale na wielu plantacjach, zależnie od tego co na nich dojrzewa, zbiory dopiero się zaczynają albo zaczną się dopiero jesienią.

11.08.2014 - NIEMCY | 8,5 euro dla wszystkich!

Klamka zapadła. 3 lipca niemiecki parlament olbrzymią większością głosów przyjął ustawę o płacy minimalnej. Stawka godzinowa 8,50 euro zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku, ale z pewnymi wyjątkami.

29.07.2014 - UE | Kwota wolna od podatku, a wysokość zwrotu

Ze względu na stosunkowo niskie zarobki Polaków zatrudnionych za granicą i z reguły wysoką w tych krajach kwotę wolną od podatku nasi rodacy mogą liczyć na odzyskanie znacznej sumy z przekazanych na podatek dochodowy zaliczek.

15.07.2014 - NORWEGIA | Pełno nas w norweskich hotelach

Z roku na rok w norweskiej branży hotelarskiej przybywa pracowników z Polski. Dla wielu z nich przygoda z Norwegią zaczyna się od podjęcia wakacyjnego zajęcia. Niektórzy otrzymują potem propozycję stałego zatrudnienia.

11.07.2014 - NIEMCY | Görlitz zaprasza

W tym niemieckim, nadgranicznym mieście położonym tylko 170 km od Wrocławia setki wyremontowanych mieszkań stoi pustych i czeka na wynajęcie. M3 można wynająć już za 200-300 euro. To znacznie taniej niż we Wrocławiu.

10.07.2014 - HOLANDIA | Nadal warto ubiegać się o zwrot podatku

Zaostrzenie przepisów dotyczących korzystania z ogólnej ulgi podatkowej – Algemene Heffingskorting wywołało spory niepokój wśród polskich pracowników sezonowych zatrudnionych w Holandii. Decyzja ta może mieć wpływ na wysokość kwoty zwracanego podatku.

07.07.2014 - NORWEGIA | Malowanie drewnianych domków

Każdego roku w sezonie wakacyjnym przy malowaniu drewnianych domków w Norwegii pracuje spora grupa naszych rodaków. Stawki oferowane Polakom sięgają nawet 150 koron na godzinę, choć nie zawsze można tyle zarobić.

04.07.2014 - HISZPANIA | Kierunek na Barcelonę

Statystyczny Polak mieszkający w Barcelonie, przebywa tam średnio od 5 lat, jest kobietą w wieku ok. 30 lat. Wyjeżdżając do pracy znał hiszpański w zakresie podstawowym lub wcale. Według ankiety przeprowadzonej wśród barcelońskiej Polonii, 71 proc. mieszkających tu Polaków pracuje, TYLKO nieliczni z powodu kryzysu wrócili do kraju.

03.07.2014 - FRANCJA | Na zbiory do Francji

Jeśli marzysz o wyjeździe na zbiór owoców do Francji, zacznij się starać o posadę już dzisiaj. Prześledź dokładnie poniższe oferty pracy, przygotuj swoją kandydaturę, zarezerwuj tani lot... i gotowe!

30.06.2014 - HOLANDIA | Wakacyjna praca na lato

Zbiory truskawek, praca w supermarketach, magazynach i przetwórniach to tylko niektóre z sezonowych ofert zatrudnienia dostępnych tego lata w Holandii. Dla zainteresowanych wyjazdem do kraju tulipanów to już ostatni dzwonek na znalezienie wakacyjnego zajęcia.

26.06.2014 - NIEMCY | Atrakcyjna praca w Berlinie...

1750 euro na rękę za prostą pracę przy pakowaniu kosmetyków w Berlinie. Do tego pełne ubezpieczenie, wszystkie świadczenia i darmowe zakwaterowanie. Czyż to nie praca marzenie? Taka oferta od kilku tygodni robi karierę na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracy za granicą. Niestety, to zwykłe oszustwo, do tego ktoś bezczelnie podszywa się pod berlińskiego adwokata.

02.06.2014 - NIEMCY | Zawody regulowane nad Renem

W Niemczech w przeciwieństwie do Polski, wykonywanie wielu zawodów w branży budowlanej i nie tylko tej, wymaga posiadania mistrzowskiego dyplomu potwierdzonego przez tamtejsze Izby Rzemieślnicze.

27.05.2014 - UE | Couchsurfing - darmowy dach

Couchsurfing to nie tylko sposób na tanie podróżowanie, ale także poznawanie innych miejscowości i krajów oczyma ich mieszkańców. Staje się coraz popularniejszy, korzystają z niego nie tylko osoby młode, ale także całe rodziny.

19.05.2014 - NIEMCY | Niemcy płacą nawet do 25 tys. euro!

Po ubiegłorocznym wyroku sądu unijnego w Luksemburgu, który uznał, że niemiecki zasiłek na dzieci (Kindergeld) należy się nawet jeśli ktoś pracował w tym kraju sześć lat temu i tylko przez trzy miesiące, ruszyła prawdziwa lawina wniosków o zaległe świadczenie.

13.05.2014 - NIEMCY | Oferty dla kucharzy, kelnerów i barmanów

Polacy szukający zajęcia w niemieckiej branży gastronomicznej nie mogą narzekać na brak ofert. W ostatnim czasie pojawiło się wiele propozycji dla kucharzy, kelnerów i barmanów. Największe szansę na zatrudnienie mają osoby z doświadczeniem w zawodzie i dobrą znajomością języka niemieckiego.

13.05.2014 - Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce

Jedną z aktywności po powrocie do kraju może być założenie działalności gospodarczej. Dzięki niej można przenieść na grunt polski rozwiązania z innych krajów oraz wykorzystać zdobyte za granicą doświadczenia. Wiele osób wyjeżdżało między innymi po to, aby zdobyć środki na zainwestowane we własną firmę. Teraz mogą chcieć zrealizować swój cel.

12.05.2014 - NIEMCY | Jak założyć konto w niemieckim banku

Do otwarcia rachunku bankowego w Niemczech niezbędne jest zameldowanie na terenie tego kraju. Oprócz dokumentu potwierdzającego posiadanie adresu za Odrą trzeba okazać w banku dowód osobisty lub paszport.

08.05.2014 - NIEMCY | 8,5 euro dla każdego - szczegóły ustawy

Na początku kwietnia światło dzienne ujrzał projekt ustawy wprowadzającej w Niemczech powszechną płacę minimalną. Wielu Polaków pracujących nad Renem, niewątpliwie skorzysta z nowego prawa. Lecz będą też i tacy, którzy nie dostaną obiecanych 8,5 euro/h.

06.05.2014 - NIEMCY | U bauerów na przednówku

Wiosna puka do drzwi. O tym czasie niemieccy bauerzy prowadzą intensywne akcje rekrutacyjne na nowy sezon. Okazuje się, że chętnych do pracy, czy to z Polski czy Rumunii, nie brakuje. Ale na horyzoncie widać czarne chmury dla całej agrarnej branży. To zapowiedź wprowadzenia jednolitej w całych Niemczech płacy minimalnej na poziomie 8,50 euro/h.

05.05.2014 - HOLANDIA | Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii

Obowiązek wykupienia polisy ubezpieczeniowej w Holandii spoczywa zwykle po stronie pracownika. Dzięki niej nabywa on prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej i świadczeń na wypadek choroby. W zależności od zakresu ubezpieczenia podstawowy pakiet kosztuje ok. 90 euro na miesiąc.

24.04.2014 - Rozliczenie zagranicznych dochodów w PIT

30 kwietnia mija termin rozliczania się z polskim fiskusem. Wypełniając PIT w Polsce, jesteś zobowiązany wpisać w nim także informację o tym, ile zarobiłeś w danym roku podatkowym za granicą.

02.04.2014 - NIEMCY | Jak uzyskać świadczenia rodzinne Kindergeld w Niemczech?

W związku z dużą migracją zarobkową do Niemiec rośnie zainteresowanie niemieckim zasiłkiem rodzinnym: Kindergeld.

01.04.2014 - HOLANDIA | Należy Ci się dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego

Pracujesz w Holandii i opłacasz ubezpieczenie zdrowotne? Sprawdź, bo najprawdopodobniej należy ci się dofinansowanie – zorgtoeslag. Możesz dostać kilkaset euro rocznie!

13.03.2014 - NORWEGIA | Doskonałe miejsce do życia

Polacy zainteresowani wyjazdem do Norwegii powinni zwrócić swoją uwagę w kierunku niewielkiej gminy w środkowej części kraju. W Verran bo o niej o mowa mieszka i pracuje liczna grupa naszych rodaków.

11.03.2014 - NIEMCY | Fajne życie na "sozialu"

Państwo niemieckie dba o swoich obywateli, a szczególnie o tych którzy nie mogą związać koniec z końcem. Dostają pieniądze na czynsz, na jedzenie, na telefon, a nawet na opłacenie abonamentu RTV. Wielu mniej zaradnych Niemców przyzwyczaiło się do życia na koszt innych i nawet nie starają się znaleźć pracy. Takie beztroskie życie marzy się teraz także części imigrantom, w tym niektórym naszym rodakom.

07.03.2014 - HOLANDIA | Wyższe stawki minimalne

Stawka minimalna (minimumloon) dla osób pracujących w Holandii wzrosła w tym roku do 8,57 euro/godz. brutto. Podana kwota dotyczy pracowników w wieku powyżej 23 lat, zatrudnionych w pełnym wymiarze 40 godzin tygodniowo.

02.03.2014 - NIEMCY | Stłuczka? Kolizja? Nie panikuj!

Chcąc korzystać bez problemów z niemieckich dróg należy posiadać sprawne auto i przestrzegać przepisów drogowych. Jednakże nawet najostrożniejszemu kierowcy może się przydarzyć kolizja, a nawet wypadek.

25.02.2014 - NIEMCY | Rozlicz się z niemieckim fiskusem

Niemieckie zeznanie podatkowe za rok 2013 należy złożyć w tamtejszym urzędzie skarbowym do 31 maja 2014 roku. Przyjmując przeciętny poziom zarobków, na jakie za Odrą mogą liczyć nasi rodacy, możesz spodziewać się zwrotu rzędu 70-150 euro za każdy przepracowany miesiąc.

13.02.2014 - HOLANDIA | Holandia nadal na topie

Podobnie jak w poprzednich latach, również i w tym roku Holandia pozostanie jednym z najpopularniejszych kierunków obieranych przez naszych rodaków, a w szczególności przez polskich pracowników sezonowych.

06.02.2014 - Kto może zawodowo rozliczać i odzyskiwać podatki?

Wykonywanie niektórych zawodów zastrzeżone jest wyłącznie dla określonych osób. Dotyczy to np. lekarzy, adwokatów, radców prawnych ale również doradców podatkowych.

04.02.2014 - SZWAJCARIA | Szwajcaria - od maja bez ograniczeń

Ten mały, alpejski kraj już dwa lata temu zniósł dla nas wszelkie ograniczenia w dostępie do rynku pracy, ale przerażony konsekwencjami szybko się wycofał. Przywrócono kontyngenty, które obowiązują wszystkich obywateli Unii. Okres karencji wyznaczony przez Unię kończy się 30 kwietnia 2014 roku.

28.01.2014 - UE | Z Warszawy do Amsterdamu za 1 euro

Autokarowi przewoźnicy oferują coraz to niższe ceny za przejazdy, w tym na trasach miedzynarodowych. Zdarza się, że bilety na długą, liczącą setki km trasę zaczynają się od 1 euro. Czy aby rzeczywiście jest tak tanio?

22.01.2014 - NIEMCY | Oszukać Polaka - Uwaga na nieuczciwych kontrahentów!

„Mądry Polak po szkodzie” – to powiedzenie najlepiej chyba sprawdza się wśród polskich firm poszukujących zleceń za Odrą. Brak dostatecznej znajomości języka tudzież nieuważne czytanie podpisywanej umowy bardzo często stają się przyczyną problemów z wypłatą wynagrodzenia.

21.01.2014 - NIEMCY | Więcej ofert z niemieckich agencji

Niemieckie agencje poszukują w Polsce nowych pracowników. Szansę na zatrudnienie za Odrą mają m.in. pakowacze, pokojówki oraz pracownicy magazynów i zakładów produkcyjnych. Nie brakuje też ofert z branży samochodowej.

15.01.2014 - UE | Koniec roku podatkowego

W większości krajów UE, bieżący rok podatkowy kończy się z dniem 31 grudnia 2013 roku. Jedyny wyjątek stanowi tu Wielka Brytania, gdzie okres ten liczony jest od kwietnia do kwietnia.

14.01.2014 - SZWAJCARIA | Od maja do Szwajcarii

1 maja 2014 Szwajcaria całkowicie otworzy swój rynek pracy dla Polaków. Zniesione zostaną ograniczenia w zatrudnianych pracowników z nowych państw członkowskich UE wprowadzone w 2011 r. Powraca dylemat czy warto tam jechać za pracą? Kuszą wysokie zarobki, ale odstraszają wysokie koszty utrzymania.

20.12.2013 - NIEMCY, HOLANDIA, UK | Świadczenia i zasiłki

Polacy podejmujący legalną pracę za granicą nabywają prawa do różnych świadczeń oferowanych przez systemy socjalne poszczególnych krajów. Największą popularnością wśród naszych rodaków cieszy się zasiłek rodzinny.

06.12.2013 - SZWAJCARIA | 10 lub 30 franków

Tyle może zarobić Polak na budowie w Szwajcarii. Za godzinę pracy. Przy kursie 1 CHF – 3,40 zł, wychodzi 34 zł lub 102 zł, albo 8 lub 24 euro. Co istotne, są to stawki minimalne, pierwsza dla Polaków, którzy łapią pierwszą okazję, a druga dla tych, którzy korzystają ze wsparcia szwajcarskich związków zawodowych.

03.12.2013 - UE | Lotniska pełne ofert

Znalezienie pracy na lotnisku nie wymaga posiadania specjalistycznych kwalifikacji ani doświadczenia. Największe szansę na zatrudnienie mają pracownicy personelu sprzątającego i osoby odpowiedzialne za załadunek bagaży.

29.11.2013 - NORWEGIA | Na sprzątaniu w krainie fiordów

Zgodnie z układem zbiorowym obowiązującym w branży sprzątającej, polska sprzątaczka zatrudniona legalnie w norweskiej firmie musi zarobić co najmniej 151 koron na godzinę. Nasze rodaczki sprzątające mieszkania w szarej strefie mogą o takiej stawce jedynie pomarzyć.

20.11.2013 - NIEMCY | Odzyskaj podatek zapłacony za Odrą

Rok podatkowy w Niemczech, podobnie jak w Polsce trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Rozliczenia można dokonać w ciągu czterech lat od zakończenia roku podatkowego. Procedura zwrotu trwa 3-6 miesięcy.

19.11.2013 - NIEMCY | Na trzy zmiany za Odrą

Polacy zatrudnieni w niemieckich fabrykach i magazynach pracują często w systemie trzyzmianowym. Takim pracownikom przysługują określone prawa odnoszące się do czasu pracy, wysokości stawek i wynagrodzenia za nadgodziny.

31.10.2013 - HOLANDIA | Praca w fabrykach i magazynach

W okresie jesienno-zimowym najwięcej ofert pracy skierowanych bezpośrednio do Polaków może zapewnić tylko Holandia. Nasi rodacy zatrudniani są najchętniej w zakładach produkcyjnych, magazynach i hurtowniach.

25.10.2013 - IRLANDIA | Sezon na Mikołaja

Już teraz warto rozejrzeć się za pracą na święta. W Irlandii dla wielu sezon bożonarodzeniowy zaczyna się w październiku i kończy w styczniu. Część firm już zaczęła rekrutację pracowników sezonowych. Praca w święta to szansa na zarobienie dodatkowych euro, ale dla wielu osób to, co więcej, szansa na stałe zatrudnienie. My prezentujemy kilka ofert, okazji należy szukać na własną rękę, pytając w tych firmach, które mają więcej klientów w sezonie.

21.10.2013 - HOLANDIA | Rozlicz się z fiskusem

Podstawą do uzyskania zwrotu podatku w krainie tulipanów jest holenderska karta podatkowa (Jaaropgave lub Jaaropgaaf), którą powinieneś otrzymać od pracodawcy po zakończeniu roku podatkowego.

16.10.2013 - UE | Nowe sposoby na przekręty!

Wydawało się, że oszuści żerujący na osobach, które pragną wyjechać do pracy za granicę, to już miniona historia. Tymczasem ciągle pojawiają się nowi, ale zmieniają się metody. Teraz łowią swoje ofiary na SMS-y Premium i "koszty wysyłki dokumentów pracowniczych".

11.10.2013 - UE | Praca sezonowa, a zwrot podatku

Pracowałeś sezonowo za granicą? Odzyskaj zapłacony tam podatek. O zwrot nadpłaconej kwoty mogą starać się osoby, których pracodawca odprowadzał zaliczki na poczet podatku dochodowego.

04.10.2013 - UE | Uwaga na umowy śmieciowe!

Coraz więcej Polaków zatrudnionych za granicą pracuje na umowach śmieciowych. Problem ten dotyczy m.in. takich krajów jak: Wielka Brytania, Niemcy i Holandia. Pracodawcy starają się w ten sposób zmniejszyć koszty zatrudnienia.

02.10.2013 - UE | Na delegowaniu za granicą - zasady wynagradzania

Polska firma budowlana Budimex, który prowadzi działalność m. in. na terenie Niemiec zadarła ostatnio z miejscowymi gazetami, które zarzuciły Polakom, że wygrywają przetargi, bo nie przestrzegają przepisów, zwłaszcza tych które dotyczą zasad wynagradzania.

26.09.2013 - NIEMCY | Oferty dla Polaków

O dużym zainteresowaniu polskimi pracownikami w Niemczech świadczy rosnąca liczba ofert pracy trafiających nad Wisłę za pośrednictwem sieci EURES. Największe szansę na zatrudnienie za Odrą mają pracownicy magazynu, pakowacze i operatorzy wózków widłowych.

24.09.2013 - NIEMCY | Nowy zasiłek w Niemczech

Od 1 sierpnia można występować w Niemczech o nowe świadczenie – zasiłek opiekuńczy na dzieci (Betreuungsgeld). Obecnie wynosi 100 euro, a od sierpnia 2014 stawka wzrośnie do 150 euro.

19.09.2013 - NIEMCY | Zanim zostaniesz opiekunką w Niemczech...

Jeśli jesteś zainteresowana pracą w Niemczech jako opiekunka starszych i schorowanych osób, koniecznie zapoznaj się z tym tekstem! Unikniesz niepotrzebnego rozczarowania i będziesz znała swoje prawa.

12.09.2013 - Polaku - dokąd do pracy za granicą?

Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w maju przyszłego roku minie dokładnie 10 lat. W momencie akcesji swoje rynki pracy otworzyły na migrujących Polaków Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja.  Które z krajów stały się dla nas najważniejsze na emigracyjnej mapie Europy?

26.07.2013 - UE | Nowa dyrektywa ws. delegowania pracowników

Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL) Parlamentu Europejskiego głosowała 20 czerwca za poprawkami do wniosku Parlamentu Europejskiego, dotyczącego egzekwowania dyrektywy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług.

19.07.2013 - NIEMCY | Niemiecki to podstawa

Myślisz o pracy za granicą, np. jako opiekunka, w Niemczech? Ale martwisz się, że to bez sensu, bo w ogóle nie znasz niemieckiego? Błąd! Do tej pracy często wystarczą bardzo kiepskie podstawy tego języka, a można je opanować w 2-3 miesiące.

16.07.2013 - UE | Płace minimalne w Europie

Wysokość płacy minimalnej w większości państw UE ustalana jest przez rządy lub regulowana za pomocą ustawy. W pozostałych krajach jest ona przedmiotem negocjacji pomiędzy pracodawcami a związkami zawodowymi.

10.07.2013 - UE | Pracują coraz krócej

Okazuje się, że moda na przedłużanie „weekendów” jest nie tylko nad Wisłą. To samo dzieje się w Norwegii. Tubylcy wolą wziąć dodatkowe dni wolne niż więcej zarobić.

21.06.2013 - NORWEGIA | Zlecenie od Wikinga

Myślisz o podjęciu wakacyjnego zajęcia przy malowaniu domków letniskowych w krainie fiordów? Możesz załapać się do takiej pracy dzięki jednemu z internetowych serwisów publikujących ogłoszenia ze zleceniami do wykonania.

18.06.2013 - NIEMCY | Polska opiekunka za Odrą

Niemieckie rodziny chętnie zatrudniają kobiety z Polski do opieki nad osobami starszymi.

21.05.2013 - NIEMCY | 6,40 euro/h, 300 euro/tydzień, 3000 euro/sezon

Powoli rozpoczyna się w Niemczech sezon na szparagi, a tym samym okazja na znalezienie pracy sezonowej przy zbiorach.

10.05.2013 - NIEMCY | Porady dla nowicjuszy

Mimo, że zarobki w Niemczech nie należą do najwyższych w Unii, co roku kilkaset tysięcy Polaków właśnie w tym kraju poszukuje (i znajduje) pracę. Bo to duży kraj, a wręcz gigant pod względem siły i wielkości gospodarki, bo leży tuż za miedzą. Po przyjeździe, jak wszędzie, czekają nas formalności i wędrówka po urzędach.

08.05.2013 - SAMOZATRUDNIENIE za granicą - alternatywa do umowy o pracę?

Z Pawłem Jackowskim – doradcą podatkowym w kancelarii Europejskie Centrum Podatkowe Sp. z o.o. we Wrocławiu - rozmawiamy o samozatrudnieniu za granicą.

16.04.2013 - AUSTRIA | Rozlicz się z fiskusem

Polacy zatrudnieni w Austrii mają czas na rozliczenie się z tamtejszym fiskusem do 30 kwietnia br. Osoby, które pracowały w tym kraju poniżej sześciu miesięcy w roku mają szansę odzyskać całość nadpłaconej kwoty.

 

22.03.2013 - NIEMCY | Dla kogo zwrot podatku?

O rozliczeniu podatku z Niemiec rozmawiamy z Pawłem Jackowskim, doradcą podatkowym w kancelarii doradztwa podatkowego Europejskie Centrum Podatkowe Sp. z o.o. we Wrocławiu.

20.03.2013 - Rewolucja w świadczeniach rodzinnych Kindergeld w Niemczech

Przypominamy o przełomowym orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, dzięki któremu pracownicy sezonowi i oddelegowani otrzymają prawo do niemieckich świadczeń rodzinnych Kindergeld – jak pozostali pracownicy podlegający niemieckiemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Pracujący w Niemczech rodzic dwójki dzieci otrzyma nawet 4.416 EUR rocznie!

15.03.2013 - UE | Zobacz gdzie dostaniesz najwięcej

Przypominamy o terminach na rozliczenie podatku za pracę za granicą w poszczególnych krajach. W razie pytań i wątpliwości nasi konsultanci są do Państwa dyspozycji pod nr infolinii (0-71) 787 63 62, 801 00 53 03

 

06.03.2013 - NIEMCY | Boją się imigrantów

Rosnąca imigracja w Niemczech przyczynia się do większego zapotrzebowania na kwatery mieszkalne, pomoc medyczną i socjalną dla pracowników.

 

05.02.2013 - NIEMCY | Ziemię obiecaną mamy za Odrą

Niemieckie miasta takie jak Görlitz, Löchnitz, Gartz czy Neusterlitz są jednymi z najchętniej wybieranych przez Polaków jako miejsce zamieszkania z uwagi na swoje położenie blisko granicy z Polską. Niewątpliwie przyczyniają się do tego również atrakcyjne ceny nieruchomości.

 

29.01.2013 - NIEMCY | Zwrot podatku za Odrą

Przypominamy, że o zwrot nadpłaconego podatku w Niemczech można się ubiegać do czterech lat wstecz.

 

25.01.2013 - NIEMCY | Rynek pracy w Niemczech - co nowego w 2013 roku?

Nad Renem gospodarka ciągle nie poddaje się kryzysowym prognozom, bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie (tylko 6,5%, wobec ponad 13% w Polsce). Czy to oznacza, że będzie nam łatwiej o pracę? Bynajmniej. Niemcy szykują nawet kilka „niespodzianek”, które mogą utrudnić życie zagranicznym pracownikom.

 

16.01.2013 - UE | Uważaj na zwrot podatku z zagranicy!

Rozmowa z Pawłem Jackowskim, doradcą podatkowym w spółce doradztwa podatkowego Europejskie Centrum Podatkowe Sp. z o.o. we Wrocławiu.

15.01.2013 - NIEMCY | Wakacyjna praca dla studentów

Choć do lata jeszcze daleko, warto już teraz pomyśleć o pracy na wakacje. Podobnie jak w poprzednich latach Federalny Urząd Pracy (ZAV) w Bonn przysłał do Polski ofertę zatrudnienia dla studentów i uczniów.

 

08.01.2013 - Nowe godziny pracy Infolinii

Nasi konsultanci dłużej do Państwa dyspozycji

08.01.2013 - NIEMCY | "Tymczasowo" za Odrą

W znalezieniu pracy tymczasowej bardzo pomocne są agencje udostępniające tego typu oferty. Stają się one coraz bardziej popularne także w Niemczech.

07.01.2013 - Będą korzystne zmiany w niemieckich podatkach w 2013 r.

W niemieckim parlamencie dobiegają końca prace nad zmianami w podatkach. Zmiany szykują się dla pracowników, rodzin ale także posiadaczy pojazdów elektrycznych.

07.01.2013 - NIEMCY | Łatwiej o Kindergeld!

Przypominamy, że Polacy pracujący w Niemczech mogą ubiegać się o świadczenia pieniężne na dzieci z niemieckiej instytucji Familienkasse – Kindergeld. W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z naszymi konsultantami.

21.11.2012 - NIEMCY | Polskie adresy w Niemczech

Kilka przydatnych informacji i adresów dla Polaków mieszkających w Niemczech - polskie sklepy, restauracje oraz kościoły, w których odprawiane są msze w języku polskim.

23.10.2012 - Czy już od 2013 urzędnicy skarbowi będą wysyłać informacje podatkowe do instytucji za granicą?

Urząd Skarbowy planuje przekazywać informacje o podatnikach będących obywatelami RP, którzy przebywają poza granicami Polski państwom, w których ci obywatele przebywają. Ministerstwo Finansów prowadzi zaawansowane prace nad zwianami w Ordynacji Podatkowej a posłowie ślą interpelacje.

19.10.2012 - Zmiany w Ordynacji podatkowej - bliżej wymiany informacji podatkowych między państwami

Centrum Informacyjne Rządu przedstawiło projekt zmian, które mają umożliwić wymianę informacji podatkowych między administracjami państw UE.

12.10.2012 - UE | Zagraniczna emerytura - dla kogo, kiedy, w jakiej wysokości

Osoby pracujące za granicą kilka lub więcej lat mogą liczyć na dodatek do emerytury.

11.09.2012 - NIEMCY | W Niemczech coraz gorzej...

Społeczeństwo niemieckie starzeje się, a co za tym idzie, ubywa pracowników z kwalifikacjami. Jest to szansa na znalezienie atrakcyjnej pracy, jednak warunkiem jest komunikatywna znajomość języka niemieckiego.

29.08.2012 - UE | Sezonowo przy zbiorach

Rozpoczyna się kolejny okres prac sezonowych. Wiele ofert pracy dotyczących zbioru owoców znajdziemy w takich krajach jak Holandia, Niemcy, Wielka Brytania czy Dania.

17.08.2012 - UE | Gdzie (nie) warto pojechać do pracy?

Wśród 10 regionów o najwyższym bezrobociu w Unii Europejskiej aż 8 znajduje się w Hiszpanii. Natomiast najniższe bezrobocie - zaledwie 2,5 %, występuje w dwóch regionach Austrii.

16.08.2012 - NIEMCY | Winobranie - po niemiecku

Już za 2-3 tygodnie rozpocznie się w Niemczech sezon winobrania. Znajomość języka oraz doświadczenie nie są wymagane przy tego rodzaju pracach, a najwytrwalsi mogą zarobić nawet 2000 euro za miesiąc.

06.08.2012 - EUROPA | Gdzie dostaniesz najdłuższy urlop?

Spośród państw europejskich najwięcej dni wolnych od pracy przysługuje pracownikom w Austrii i na Malcie. Ale Polska jest tuż za nimi…

03.08.2012 - NIEMCY, FRANCJA | Na dzieciach można się dorobić...

Kraje takie jak Niemcy czy Francja oferują różnego rodzaju zasiłki i świadczenia dla kobiet w ciąży, młodych matek i rodzin z dziećmi. Warto wiedzieć, że Polacy posiadający legalny pobyt za granicą mogą korzystać ze świadczeń socjalnych na tych samych warunkach co rdzenni mieszkańcy.

01.08.2012 - NIEMCY | Niemcy dla początkujących

Młode osoby, które nigdy wcześniej nie pracowały, mogą zdobyć swoje pierwsze doświadczenie w trakcie odbywania wolontariatu za granicą.

30.07.2012 - AUSTRIA | Fachowcy pilnie poszukiwani

Szukając pracy w Austrii w sektorze budowlanym warto skorzystać z pomocy miejscowych agencji pracy. Dzięki temu możemy liczyć na lepsze warunki zatrudnienia, a także na zapewnienie zakwaterowania.

27.07.2012 - HOLANDIA | Zmiany w podatku dochodowym i ulgach w 2013 roku

W 2013 roku w Holandii zaczną obowiązywać nowe progi podatkowe oraz nowe zasady dotyczące przyznawanych ulg podatkowych.

11.07.2012 - NIEMCY | Z dyplomem zarobisz więcej

Blisko 100 tysięcy Polek pracuje w Niemczech jako opiekunki osób starszych. Dyplom wykwalifikowanej pielęgniarki to szansa na legalne zatrudnienie oraz  wyższe zarobki.

14.06.2012 - HOLANDIA | Kariera w agencji, czyli system trzyfazowy

Praca przez agencje w Holandii oparta jest na systemie trzyfazowym. Im wyższa faza, tym więcej praw dla pracownika. Pozycja zatrudnionego rośnie proporcjonalnie do długości przepracowanego okresu i liczby podpisanych umów z tym samym biurem.

10.06.2012 - NIEMCY | Czy Polacy zastąpią Turków?

Polacy pracujący w Niemczech, to imigranci niemal idealni – szybko się asymilują i stają się częścią niemieckiego społeczeństwa. Ta opinia często pojawia się w parze z niezwykle krytycznymi wypowiedziami niemieckich polityków o tureckich imigrantach.

04.06.2012 - Nowa usługa - zeznania PIT-36 wraz z PIT/ZG

Polskie prawo podatkowe nakłada na osoby posiadające w Polsce stałe miejsce zamieszkania obowiązek opodatkowania wszystkich dochodów. Dotyczy to także dochodów z zagranicy. Przygotowanie rocznych zeznań PIT-36 i PIT/ZG można teraz powierzyć naszej kancelarii.

17.05.2012 - NIEMCY | Co miesiąc wyjeżdża 5 tys. Polaków

 

Według oficjalnych danych, od chwili pełnego otwarcia niemieckiego rynku pracy co miesiąc wyjeżdża do Niemiec i podejmuje pracę około 5 tysięcy naszych rodaków. Wydaje się dużo, ale w porównaniu do tego co miało miejsce zaraz po naszej akcesji do Unii, szczególnie wobec masowych wyjazdów na Wyspy, to blade echo tamtej emigracji.

 

Według oficjalnych danych, od chwili pełnego otwarcia niemieckiego rynku pracy co miesiąc wyjeżdża do Niemiec i podejmuje pracę około 5 tysięcy naszych rodaków. Wydaje się dużo, ale w porównaniu do tego co miało miejsce zaraz po naszej akcesji do Unii, szczególnie wobec masowych wyjazdów na Wyspy, to blade echo tamtej emigracji.

17.05.2012 - Niemcy | Mindestlohn – tego obawiają się Niemcy

 

Od wielu lat w Niemczech trwa batalia o wprowadzenie jednej, powszechnie obowiązującej płacy minimalnej. I pewnie taka decyzja dawno by już była podjęta, gdyby nie liczni w tym kraju Gastarbeiterzy.

 

07.03.2012 - Ksenofobiczna Holandia

HOLANDIA | Holenderski populista Geert Wilders kontynuuje antyimigracyjną krucjatę - stworzył stronę internetową z donosami na Polaków i innych Europejczyków z nowych krajów Unii.

21.12.2011 - Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

Najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów w nadchodzącym roku wraz z podziękowaniami za dotychczasową współpracę składa Europejskie Centrum Podatkowe.

16.09.2011 - Opieka medyczna w Austrii

ZDROWIE | Wybierasz się do Austrii w poszukiwaniu pracy? Jeszcze przed wyjazdem z Polski wyrób sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W razie choroby dokument ten uchroni cię przed wysokimi kosztami leczenia.

30.08.2010 - Własna firma w Norwegii?

NORWEGIA | Małe dzieci marzą o karierze Boba Budowniczego, a gdy dorosną – o zarobkach na budowie gdzieś w bogatej Norwegii.

13.08.2010 - Bogaty kraj = wysokie świadczenia

NORWEGIA | Polacy podejmujący legalną pracę w Norwegii nabywają prawa do różnych świadczeń oferowanych przez tamtejszy system socjalny. Największą popularnością wśród naszych rodaków cieszy się zasiłek rodzinny i opiekuńczy.

10.08.2010 - Czy prowadzącym działalność w Niemczech przysługuje zwrot podatku?

NIEMCY | Osoby prowadzące w Niemczech działalność gospodarczą, posiadające stałe miejsce zamieszkania w Polsce podlegają w Niemczech opodatkowaniu podatkiem dochodowym jedynie w sytuacji, w której posiadają na terenie Niemiec tzw. zakład (stałą placówkę).

05.08.2010 - Jak nasi nad Dunajem domy budują

AUSTRIA | Chcąc podjąć legalną pracę na austriackich budowach musisz posiadać niemiecki paszport lub założyć w tym kraju jednoosobową działalność gospodarczą. Można też świadczyć usługi pod szyldem firmy zarejestrowanej w Polsce.

03.08.2010 - Polacy szturmem biorą Berlin

Od kilku lat Polacy i Turcy zakładają w Berlinie trzy razy więcej nowych firm niż rodowici mieszkańcy tego miasta. Dwa lata temu mówiło się o 7 tysiącach polskich firm działających w stolicy Niemiec. Dzisiaj pewnie jest to już około 10 tysięcy. 

 

 

29.07.2010 - Uzyskiwanie Kindergeld: świadczeń rodzinnych w Niemczech

NIEMCY | Zgodnie z prawem unijnym pracownik objęty ubezpieczeniem społecznym w Niemczech ma prawo otrzymać dla członków swojej rodziny świadczenia rodzinne - 184 EUR miesięcznie na dziecko. W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej to prawo obejmuje również Polaków...

27.07.2010 - Ostre cięcia wydatków na Wyspach! - Stracą także nasi rodacy.

WIELKA BRYTANIA | Tak najkrócej można podsumować budżet, jaki ogłoszono na Wyspach. Cięcia wydatków (głównie przez ograniczenie świadczeń socjalnych), podwyżka podatków i „zamrożenie” wynagrodzeń w sektorze publicznym, to nowy plan konserwatystów.

23.07.2010 - Assembler znaczy monter

WIELKA BRYTANIA | Jadąc na Wyspy w celach zarobkowych, warto zastanowić się nad podjęciem pracy w charakterze montera Assembler. Zajęcie ciekawe, choć nie dla każdego, zarobki od około 6 do nawet 12 funtów za godzinę.

21.07.2010 - Dowiedz się z jakich świadczeń możesz skorzystać pracując w Wielkiej Brytanii.

Brytyjskie prawo podatkowe zasadniczo nie przewiduje wspólnego opodatkowania małżonków (lub partnerów), niemniej przebywanie w związku małżeńskim (lub innym związku) może mieć znaczenia dla prawa do pewnych świadczeń (benefits) / ulg podatkowych (tax credits).

19.07.2010 - Wiedeń dla początkujących

AUSTRIA | To piękne miasto nad Dunajem – podobnie jak cała Austria – z uwagi na nadal obowiązujące pozwolenia, nie jest do końca dostępne dla Polaków przybywających tu do pracy. Mimo to jest tu wielu naszych rodaków, większość pracuje, inni studiują.

15.07.2010 - Taniej u Polaków…

IRLANDIA | Spory rabat przy kanałowym leczeniu zębów, strzyżenie za 5 euro, a piwo za niespełna 2 euro – to ceny u Polskich imigrantów prowadzących własne biznesy na Zielonej Wyspie. W ten sposób zyskaliśmy sobie miano „pogromców cen”.

12.07.2010 - Czy rozliczając się w Polsce należy uwzględnić dochody osiągnięte w Anglii?

Kwota, którą uzyskuje się tytułem rozliczenia nadpłaty podatku dochodowego z Anglii (zwrot podatku) nie stanowi dochodu i nie należy jej wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym.

08.07.2010 - Rynek pracy: Pół miliona ofert pracy

WIELKA BRYTANIA | Na Wyspach dostępnych jest obecnie prawie pół miliona ofert zatrudnienia, z czego około 350 tys. w biurach Jobcentre Plus. Zobacz w jakim regionie Wielkiej Brytanii czeka na ciebie praca.

06.07.2010 - Do 7400 funtów bez podatku

WIELKA BRYTANIA | Brytyjski rząd zapowiedział zwiększenie kwoty wolnej od podatku z 6,4 tys. Ł do 7,4 tys. Ł. Dzięki temu wszystkie osoby zarabiające poniżej tej sumy, czyli blisko 880 tys. podatników, nie odda fiskusowi ani pensa. Wśród tej grupy znajdują się również Polacy pracujący za najniższe stawki.

02.07.2010 - Nie wszystkim pracownikom pracującym sezonowo w Niemczech przysługuje zwrot nadpłaconego podatku.

Taka sytuacja może mieć miejsce, gdyż niemieckie prawo przewiduje opodatkowanie dochodów niektórych pracowników zryczałtowanym podatkiem dochodowym (niem. Pauschalierung der Lohnsteuer).

30.06.2010 - Co dziś mają do zaproponowania agencje pracy za granicą? - Praca za granicą jest, a będzie więcej…

POLSKA | Tak najkrócej można podsumować to, co dzieje się w tej chwili na agencyjnym rynku w Polsce. Zagraniczni pracodawcy znów chcą nas zatrudniać.

26.06.2010 - Niemcy to nie Anglia

Do otwarcia niemieckiego rynku pracy pozostało już tylko 10 miesięcy. Wielu naszych rodaków przebywających za Odrą próbuje umocnić tam swoją pozycję zanim do kraju nad Renem przyjedzie tysiące nowych imigrantów z Polski.

25.06.2010 - Dlaczego warto korzystać z systemu online dla klientów firmy Bavaria?

Warto z kilku powodów. Jeśli w formularzu zgłoszeniowym podasz swój adres e-mail to dostaniesz od nas swój osobisty login i hasło. Dzięki temu będziesz mógł śledzić nasze postępy w odzyskiwaniu Twojego podatku z zagranicy.

25.06.2010 - Dlaczego warto ubiegać się o National Insurance Number (NIN) przed wyjazdem z Wielkiej Brytanii?

Brak właściwego numeru podatkowego NIN może znacznie utrudnić, a w coraz częstszych przypadkach nawet uniemożliwić odzyskanie nadpłaconego podatku dochodowego.

21.06.2010 - Pośrednik załatwi ci pracę - Agencje zatrudnienia nad Tamizą

WIELKA BRYTANIA | Na Wyspach działa tysiące agencji zatrudnienia zajmujących się pozyskiwaniem pracowników dla firm. Stawki oferowane przez pośredników są bardzo zróżnicowane. W dobrych biurach można zarobić tyle co na kontrakcie w firmie.

15.06.2010 - Upadłość firmy w Holandii (faillissement)

Zazwyczaj jest tak, że wniosek o upadłość firmy składają właściciele bądź akcjonariusze firmy. Sąd upadłościowy ogłaszając upadłość firmy wyznacza syndyka, od którego zależą dalsze losy firmy.

14.06.2010 - Sytuacja na rynku budowlanym – Kryzys w pełni, ale są zlecenia na docieplanie

IRLANDIA | Pomimo trudnej sytuacji w irlandzkim budownictwie, na Zielonej Wyspie nie brakuje ofert dla naszych rodaków. Największe szansę na pracę w tym sektorze mają Polacy zajmujący się remontami domów i ocieplaniem budynków wielorodzinnych.

10.06.2010 - Własne cztery kąty - Państwo dopłaci do mieszkania

IRLANDIA | Ceny wynajmu nieruchomości w Irlandii są często wyższe od raty kredytu. Zwłaszcza jeśli pożyczkę zaciągniemy na preferencyjnych warunkach. Taką możliwość stwarza rządowy program tanich mieszkań, dostępnych dla każdego. Mogą z niego skorzystać również Polacy.

08.06.2010 - Sytuacja na rynku pracy - Nasi nad Dunajem – sprzątają i budują

AUSTRIA | Kraj nad Dunajem jako jeden z dwóch w całej Unii (obok Niemiec) skorzystał z maksymalnie długiego, 7-letniego okresu przejściowego w dostępie do swojego rynku pracy. Oznacza to, że bez pozwoleń będziemy mogli tam pracować dopiero od maja przyszłego roku. Mimo to, Polaków w Austrii już teraz jest sporo.

01.06.2010 - Poszukiwane złote rączki

Wielka Brytania to istny raj dla złotych rączek. W żadnych innym kraju polscy fachowcy nie mają tylu możliwości podjęcia pracy. Możesz tam założyć własną działalność, zatrudnić się w angielskiej firmie lub świadczyć usługi „na dziko”.

28.05.2010 - Co zrobić, by nie dać się wrobić

TANIE LATANIE | Dzięki tanim liniom lotniczym samolot stał się środkiem transportu dostępnym dla każdego. Przy zakupie biletu warto jednak dobrze znać chwyty stosowane przez przewoźników, by nie spotkała cię później niemiła niespodzianka.

24.05.2010 - Po kursie praca od zaraz

WIELKA BRYTANIA |Polacy szukający zajęcia nad Tamizę nie są skazani na pracę za najniższe stawki. Sposobem na zwiększenie swoich szans na brytyjskim rynku jest zdobycie nowych kwalifikacji poprzez ukończenie jednego z kursów zawodowych oferowanych na Wyspach.

10.05.2010 - Opieka socjalna - Na dzieciach można zarobić!

WIELKA BRYTANIA | Polacy mieszkający na Wyspach, rodzice i przyszłe matki mogą liczyć na dużą pomoc ze strony państwa. Ze świadczeń na dzieci korzysta Iwona z Bury (koło Manchester), która na dwójkę swoich pociech otrzymuje 710 funtów miesięcznie. W tej sytuacji nie opłaca się jej iść do pracy.

 

28.04.2010 - Ambitni Polacy na Wyspach

WIELKA BRYTANIA | Co trzeci rodak przebywający w Anglii deklaruje, że albo już podjął naukę, albo zamierza to zrobić jeszcze w tym roku. Największym powodzeniem cieszą się kursy językowe i zawodowe, pozwalające na podniesienie lub zmianę kwalifikacji. Wszystko po to, by zdobyć ciekawszą i lepiej płatną pracę.

21.04.2010 - Cenią nas za ciężką pracę

IRLANDIA | Eamon O’Cuiv, minister obszarów wiejskich i dziedzictwa narodowego, wypowiada się w samych superlatywach o naszych rodakach pracujących na Zielonej Wyspie. Zdaniem ministra jesteśmy solidni, punktualni i godni zaufania. Mamy dobrą opinię w całej Irlandii – zarówno w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach.

16.04.2010 - Płaca minimalna w górę

 WIELKA BRYTANIA | Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich Polaków pracujących na Wyspach za najniższe stawki. Już od października tego roku ich zarobki ulegną zwiększeniu. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom o zamrożeniu płacy minimalnej brytyjskie władze podjęły decyzje o podwyższeniu stawek.

 

13.04.2010 - Praca (nie) tylko sezonowa?

WIELKA BRYTANIA |Hotele, puby, restauracje, parki rozrywki, kempingi - to tylko niektóre miejsca, gdzie możesz znaleźć pracę. Większość pracodawców prowadzi już rekrutację pracowników na tegoroczny sezon. Wystarczy podstawowa znajomość angielskiego. Zarobki zaczynają się od 5,80 Ł/godz. Do tego dochodzą często różne gratisy.

07.04.2010 - 500 miejsc przy budowie elektrowni

IRLANDIA | Elektrownia zasilana gazem powstanie niedaleko miejscowości Cloghan w hrabstwie Offaly (środkowa Irlandia). Inwestycja warta 350 mln euro będzie realizowana przez konsorcjum Lumcloon Energy. Elektrownia powstanie na obszarze 4,6 hektara, w sąsiedztwie istniejącej już elektrowni zasilanej przez wiatr.

 

30.03.2010 - Ucz się za darmo i pracuj w Niemczech

 ZA ODRĄ | Młodzi Polacy dzięki projektowi edukacyjnemu „Transnational-Dual” mają szansę na darmową naukę w Turyngii, a w przyszłości nawet na pracę.

            Poszukiwane są osoby, które chcą się kształcić w 13 zawodach, w tym m.in. jako mechanik samochodowy, pracownik salonu samochodowego, piekarz, tapicer, kucharz, pracownik restauracji, pracownik hotelu, szwacz.

 

24.03.2010 - Możesz dostać 196 euro tygodniowo

 IRLANDIA | Rządowy pakiet ‘Back to Work Enterprise Allowance’ ma zachęcać osoby bezrobotne do powrotu na rynek pracy, poprzez prowadzenie własnej działalności (self-employment). Program zakłada, iż osoba bezrobotna przez pierwszy rok działalności firmy może równocześnie czerpać zyski z dochodów  oraz otrzymywać zasiłek Jobseeker’s Benefit.

 

22.03.2010 - Uważaj na oszustów!

 

WIELKA BRYTANIA | Pracowałeś lub pracujesz na Wyspach i starasz się o zwrot podatku? Uważaj na grasujących w internecie oszustów, którzy podszywają się pod HM Revenue and Customs.

 

25.01.2010 - Podatek rozliczysz nawet za pracę sprzed kilku lat

W przypadku większości państw europejskich o zwrot podatku można ubiegać się za okres o kilka lat wstecz. W Irlandii możemy rozliczać się do 3 lat wstecz, w Niemczech do 2 lat natomiast w Holandii, Wielkiej Brytanii i Austrii do 5 lat wstecz.

23.01.2010 - Kindergeld i ulgi na dzieci w Niemczech rosną

Niemieckie świadczenie rodzinne Kindergeld w 2010 r. będzie wypłacane w nowej wysokości. Z dotychczasowych 164 EUR miesięcznie wzrośnie do 184 EUR na pierwsze i drugie dziecko.

23.01.2010 - Najwięcej emigrantów w Europie z Turcji, Rumunii i Maroka

Największą grupą obcokrajowców mieszkających w Unii Europejskiej poza ojczyzną w 2008 r. byli emigranci z Turcji i Rumunii. Zgodnie z badaniami Eurostatu aż 2.400.000 Turków i 1.700.000 Rumunów regularnie przebywa w krajach Unii.

19.01.2010 - Jak wybrać firmę, która odzyska dla Ciebie zwrot podatku z zagranicy?

Niemal każdy z legalnie pracujących poza granicami kraju Polaków ma prawo do odzyskania nadpłaconego podatku dochodowego. Ponieważ nierzadko  zwrot podatku jest pokaźną sumą, do rozliczenia tego podatku należy przywiązać szczególną wagę.

19.01.2010 - Mniej pieniędzy z zagranicy

Z wyliczeń Narodowego Banku Polskiego wynika, że ubiegłym roku wartość środków pieniężnych przekazanych przez pracujących za granicą Polaków do rodzin w Polsce znacznie spadła - bo aż o 20%.euro-punkt.pl on Facebook