A A A | | < wróć

26.04.2010 - Praca sezonowa - Darmowe mieszkanko dla młodych!

HOLANDIA | Także młodzi Polacy zatrudnieni w Holandii mogą liczyć w tym roku na dofinansowanie do zakwaterowania. Maksymalna wysokość dodatku wynosi 63 euro tygodniowo. Pomoc finansowa kierowana jest do wszystkich osób, które nie przekroczyły 22-go roku życia.

 

            To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich młodych Polaków zainteresowanych podjęciem pracy na holenderskich plantacjach i w szklarniach. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest spełnienie kryterium wieku i legalnego zatrudnienia w Holandii. Na dotacje do zakwaterowania mogą liczyć osoby w wieku 18-22 lat, a nawet młodsi (lecz niewiele agencji decyduje się na przyjmowanie niepełnoletnich pracowników z Polski). Zatrudniona osoba musi posiadać BSN burgerservicenummer (dawny SOFI numer, odpowiednik polskiego NIP-u).

            Wysokość dotacji uzależniona jest od wieku pracownika. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 63 euro tygodniowo. Daje to ponad 250 euro miesięcznie. Największa pomoc trafia do osób w wieku 17-20 lat. W ich przypadku wysokość dotacji w praktyce pokrywa niemal w całości wszystkie koszty związane z zamieszkaniem w Holandii. Dotyczy to wyłącznie kwater oferowanych przez agencje pracownikom sezonowym. Na dopłaty do zakwaterowania mogą też liczyć nieco starsze osoby, w wieku 21 i 22 lat. Po uwzględnieniu dotacji ich opłata za pokój wyniesie odpowiednio 6 euro i 33 euro tygodniowo (są to kwoty szacunkowe, które mogą się różnić w zależności od ceny pokoju). To niewiele biorąc pod uwagę, że przeciętny koszt zakwaterowania w Holandii oscyluje w granicach 50-65 euro (tygodniowo). Dzięki dofinansowaniu młodzi pracownicy mogą odłożyć większość zarobionych pieniędzy. Dotacja trafia bezpośrednio na konta pracowników lub jest potrącana przez agencje na poczet czynszu.

            Wszystkie formalności związane załatwieniem dofinansowania biorą na siebie agencje, które z wielką chęcią zatrudniają młodych pracowników. Nic dziwnego, cieszą się oni dużym wzięciem u holenderskich pracodawców, którzy przyjmują ich głównie ze względu na niższe stawki minimalne. Dotyczy to przede wszystkim zajęć w rolnictwie i ogrodnictwie, gdzie kwalifikacje i doświadczenie nie mają aż tak istotnego znaczenia.

            Niższe dofinansowanie w przypadku osób powyżej 21-go roku życia jest rekompensowane wyższą stawką minimalną, której wielkość uzależniona jest od wieku. W przypadku pracowników mających 21 i 22 lata wynosi ona odpowiednio 5,89 i 6,90 euro na godzinę. Ich młodsi koledzy zarabiają już znacznie mniej.18-latkowie dostają zaledwie 3,77 euro na godzinę. Nieco więcej, bo 4,99 euro wynosi stawka minimalna 19-letnich pracowników. Dlatego też najmłodsi otrzymują wyższe dofinansowanie do zakwaterowania.

            Młodzi Polacy zatrudnieni w kraju tulipanów mają obecnie uprzywilejowaną pozycje na tamtejszym rynku pracy. Muszą się jednak liczyć z konkurencją ze strony holenderskich kolegów. Po zakończeniu roku szkolnego wielu miejscowych studentów i uczniów zechce podjąć wakacyjne zajęcie w rolnictwie. Na nasze szczęście większość z nich nie wytrzymuje za długo trudów ciężkiej pracy na polu.

 

Maciej Sibilak

 

 

Źródło: "Praca i nauka za granicą", wyd. nr 163 (19.04 - 03.05.2010)euro-punkt.pl on Facebook